Насловна / Архитектура / Просториите на новиот Apple кампус

Просториите на новиот Apple кампус

Веќе подолго време се пишува за новиот екстравагантен и футуристички Apple кампус, односно Apple Park, кој е делумно завршен, а сите работи ќе бидат завршени до крајот на годината. Се работи за објект кој се наоѓа во Купертино, Калифорнија, и ќе биде во можност да прими околу 12.000 вработени.епл_6

За овој мегаломански еко-проект, кој е и главно седиште на Apple, е заслужен архитектот Норман Фостер, додека дизајнот на ентериерот е во рацете на Џонатан Ив, кој воедно е и главен дизајнер на Apple. И покрај тоа што првично било планирано во новите канцеларии да почне да се работи во месец април, работите се одолжиле, па така, поголемиот дел од вработените се и натаму во очекување да влезат во новите фантастични канцелариски простории.епл_5 епл_4 епл_3 епл_2 епл_1

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top