Насловна / Арт и дизајн / Почина италијанскиот дизајнер на мебел Енцо Мари

Почина италијанскиот дизајнер на мебел Енцо Мари

Италијанскиот дизајнер за мебел Енцо Мари на 88 годишна возраст почина во миланската болница Сан Рафаеле, каде бил хоспитализиран. Италијанскиот дизајнер, во плодната 70-годишна кариера, има создадено производи за брендови како што се Артемид, Алеси, Данезе, Дриаде и Занота.

Enzo_Mari_resize

“Чао Енцо. Заминувате како легенда“, напиша Стефано Боери, претседател на Триенале Милано на својата страница на Фејсбук.

“Адио за еден од најнадарените, оригинални и најкомпромисни дизајнери и активисти за дизајн на нашето време“, рече писателката за дизајн Алис Ровсторн на Твитер.

“Збогум Енцо – пионер, визионер и говорник на вистината до моќта“, напиша Џозеф Грима, креативен директор на Академијата за дизајн Ајндховен, на Инстаграм.

enzo3_resize enzo2_resize enzo1_resize

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top