Насловна / Вести / Пад на градежната индустрија во Британија

Пад на градежната индустрија во Британија

Gradezen rabotnik armirac

Растот на градежната индустрија во Велика Британија падна во јули на најниско ниво во последните 11 месеци. Нејасните стопански перспективи и зголемената политичка несигурност ги обесхрабрија новите порачки, покажа извештајот на компанијата „Маркит“. Индексот на менаџерите за набавка на Маркит за британското градежништво падна на 51,9 индексни поени од 54,8 во јуни, што е под сите прогнози на економистите, кои предвидуваа 54,5 поени.

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top