Насловна / Вести / ЕУ нема планови за воведување на квоти за електрични возила

ЕУ нема планови за воведување на квоти за електрични возила

Elektricni vozila BMV

Европската унија нема планови за воведување на квоти за електрични возила во автомобилскиот сектор, кој се обидува да зајакне по скандалот на „Фолксваген“ со издувните гасови на дизел моторите. – Генерално гледано, Комисијата разгледува начини да го промовира користењето на енергија со ниска емисија на јаглерод диоксид и во транспортот, но ниту еден од нив не вклучува квоти за електричните автомобили, соопшти претставничка на ЕУ. – Ние не правиме дискриминација меѓу различните технологии, додаде таа.

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top