Насловна / Вести / Охридскиот Микеланџело кој секојдневно го разубавува градот

Охридскиот Микеланџело кој секојдневно го разубавува градот

Кадри Селман, роден 1961 година во Охрид, е човекот кој од централното градско подрачје прави вистинска бајка, пишува порталот ohridnews.com. Вработен во Охридски Комуналец, Кадри секој ден го дотерува и обликува зелениот појас на градскиот плоштад и кејот на начин на кој можат да позавидат многу побогати и многу попознати туристички дестинации во Европа.

11_resize 7_resize

„Убавината на неговите фигури се појави во нашиот фокус на 02 Април, кога во длабок снег го осветливме плоштадот со сина боја, во чест на лицата со аутизам. Едноставно, креациите на Кадри се уникатни. Очигледно е дека за вакво нешто се потребни многу умешност, трпение и љубов. Токму затоа одлучивме да направиме контакт, да му честитаме за самопрегорната работа и некако да го наградиме, во име на ЛК Лихнидос и во име на сите добронамерни Охриѓани“. – изјави Проф. Д-р Зоран Тунтев, член на клубот.

8_resize 9_resize

Кадри плени со својата скромност. Не побара ништо за себе, туку само нови ножици и мала машина за режење на огради, со кои ќе продолжи да го разубавува центарот на Охрид.

5_resize 13_resize

„Апелираме до градските власти да вложат напори и адекватно да го наградат Кадри Селман, кој од нас го доби прекарот ‘Микеланџело’.” – потенцираше проф. Тунтев.

Извор: www.ohridnews.com

14_resize 15_resize 16_resize 2_resize 3_resize 4_resize 12_resize 17_resize

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top