Насловна / Вести / Нов силен земјотрес го потресе Бодрум

Нов силен земјотрес го потресе Бодрум

Турското туристичко место Бодрум утрово повторно го погоди земјотрес со јачина од 5,3 степени по Рихтер, пренесуваат турските медиуми. Засега нема информации за повредени и за материјална штета. Земјотресот е регистриран на длабочина од 15 километри југоисточно од Бодрум.Bodrum

Во последните неколку дена чести се потресите во овој дел од Турција, а вчера во Бодрум беа почувствувани два земјотреси едноподруго со средна јачина.

На крајот на минатиот месец Турција и Грција беа зафатени од земјотрес со јачина од 6,7 степени, при што загинаа најмалку две лица на грчкиот остров Кос, каде и најсилно беше почувствуван потресот. Најмалку 450 луѓе беа повредени во крајбрежните градови на Турција и Грција.

Испрати коментар

Scroll To Top