Насловна / Вести / Нов рекорд на Tesla S 100D – 1078 километри со едно полнење на батеријата

Нов рекорд на Tesla S 100D – 1078 километри со едно полнење на батеријата

Tesla rekord

Компанијата Tesla, и официјално е крунисана како прва компанија чиј електричен автомобил успева да премине растојание подолго од 1000 километри со само едно полнење на батеријата. Рекордот е постигнат во Италија, од страна на ентузијасти кои го возеле моделот  S 100D на растојание од  1078 километри (670 милји).

Tesla rekord1

Шампионите се пофалиле на твитер, а челникот на Tesla, веднаш им честитал. Но, со оглед на забрзаниот развој на перформансите на возилата на оваа компанија, нема сомневање дека и овој рекорд набрзо ќе биде соборен.

Tesla rekord2

Претходно, најдолгата делница со едно полнење беше забележана во Белгија и изнесувала 901 киломатар (560 милји).

 

 

 

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top