Насловна / Архитектура / Неверојатно тесен облакодер

Неверојатно тесен облакодер

Дека недостасува простор на атрактивни локации покажува и фактот дека зградите се градат на толку тесни места каде што никој не би помислил дека може да се подигне зграда, а не висококатница. Тесни облакодери се градат насекаде низ светот, но таков тесен како што е планиран за Сиднеј никогаш порано не е виден. Широк е само 6,4 метри и наликува на моливче по што го доби своето име поради неговата форма. Односот на висината и ширината е 16: 1, и ако биде изградена, оваа кула ќе стане најтесниот облакодер во Австралија. Проектот за „Pencil Tower“ го направи архитектонското студио Durbach Block Jaggers.

neboder

Оваа кула висока 100 метри е всушност хотел. Планирано е да содржи 173 соби со шест апартмани на секој кат. Поделен е на три дела – подиум, соби и врвот од кулата. Собите ќе се наоѓаат над седумкатниот „подиум“. Овде ќе биде сместено предворјето, кафуле и салон, додека на спратовите над собите ќе има спа и отворен балкон.

Првите седум ката кои го сочинуваат „подиумот“ се направени да личат на фасадите на околните згради, со лакови и фасадни тули. Централниот дел има модерен дизајн и просториите се сместени таму, додека на горниот дел има спа центар покриен со покрив, кој се карактеризира со тактилни лакови со поплочен таван. Главната атракција е последниот дел, кој наликува на „летечки балкон“ со базен, турска бања и простор за сончање скриен под закривен плик. Долната површина на закривениот лак е покриена со плочки што се видливи од улицата.

neboder1

Долниот дел од кулата ќе биде изграден по традиционални методи со бетонски столбови и плочи, додека во горниот дел ќе се користат челични оплати, кои ќе станат дел од постојаната конструкција. Во зависност од локацијата, пристапот и употребата на кранови над шестото ниво ќе бидат вистински предизвик. За изградба на конструкцијата ќе се користат челични плочи и оплати за ѕидовите, што може да се инсталира без употреба на кран. Зградата затоа ќе биде, на некој начин, рачно изработена.

neboder2

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top