Насловна / Арт и дизајн / Made in Ratio со дизајн на Neill на Milano Design City

Made in Ratio со дизајн на Neill на Milano Design City

Made in Ratio е фирма за современ дизајн на мебел и осветлување со седиште во Лондон, која ги обединува најдобрите дизајнери и занаетчии во една дизајнерска сила. Со посветеност на квалитет и обмислено конципирани дела, Made in Ratio ги предизвикува перцепциите, ги користи најсовремените материјали и опфаќа експериментални процеси за да дојде до производи кои се sui generis.

0_resize

Made in Ratio е горд што соработува со Galleria Rossana Orlandi на отварање на Milano Design City (од 28. септември до 10. октомври), прослава на дизајнот, културата и уметноста.

Меѓународно познат по својата иновативна, но постојана колекција на современ мебел, која го искористува совршенството на природата во односот и пропорцијата, Made in Ratio ќе претстави два свои најпознати дизајни: Cowrie и Alpha.

Cowrie

2_resize

Столицата Cowrie е современа манифестација на постојаната фасцинација на дизајнерот Brodie Neill од природни, органски форми преуредени во функционален дизајн. Инспириран од конкавните линии на морски школки, кривилиниската форма е резултат на обемно истражување и иновативен процес на рачно изработените мостови кои ги поврзува со дигиталните. Прочистените линии прикажани се во совршено пропорционално, еднослојно преклопување во една површина, создавајќи впечатливо скулптурална лежалка.

3_resize 8_resize

Alpha

4_resize

Столчето Alpha е создадено од желбата да се прифати исклучителна идеја од почетокот до производството, со прифаќање на напредни технологии и подобрување на традиционалните техники. Името Alpha е изведено од силниот архитектонски гест, кој на столицата од полно дрво, универзална и која може да се складира една преку друга, и дава својствена сила: структурата на задните нозе и наслонот во форма на буквата А, органски и сензуално обликувани во едно.

5_resize 7_resize

Brodie Neill е познат по создавање впечатливи, кривулести и скулптурални дизајни, вградени во истражувањето на материјалите, техничката строгост и стручност.

Дипломирал на Универзитетот во Тасманија и на школата за дизајн Rhode Island School of Design, Brodie Neill веднаш го освоил признанието од индустријата, уште при глобалното лансирање на неговите деби дизајни, што резултираше со вклучување во Time Magazine’s Design 100: највлијателните дизајнери.

6_resize

Neill ја претставуваше Австралија на свеченото отварање на Биеналето за дизајн во Лондон во 2016 година во Somerset House, каде што ја претстави сега веќе иконичната маса Gyro, која го потенцира проблемот со отпадот од пластика во океаните. Шампион во користењето на дизајнот за борба против отпад од пластика во океаните, Brodie зборуваше пред парламентот на Европската унија и Обединетите нации.

9_resize

Brodie Neill соработува со импресивен список на клиенти, соработувајќи со меѓународни брендови, вклучувајќи ги Microsoft, Mercedes-Benz, Alexander McQueen и Swarovski. Лимитирани изданија на неговиот дизајн се наоѓаат во музеите, галериите и приватните колекции ширум светот.

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top