Насловна / Вести / Луксембург ќе стане првата земја со бесплатен јавен превоз

Луксембург ќе стане првата земја со бесплатен јавен превоз

Луксембург ќе стане првата земја во светот која ќе го направи целиот јавен превоз бесплатен.

Цените за возовите, трамваите и автобусите ќе бидат укинати следното лето, според плановите на реизбраната коалициона влада предводена од Ксавиер Бетел, кој го има вториот мандат како премиер.

Беттел, чија Демократска партија ќе формира влада со левичарската Социјалистичка работничка партија и Зелените, на неодамнешната изборна кампања вети дека ќе даде приоритет на животната средина.

Луксембург, главен град на малото Големо војводство, страда од некои од најлошите сообраќајни застои во светот.

Luksemburg

Тоа е дом на околу 110.000 луѓе, но уште 400.000 патуваат во градот за да работат. Една студија во 2016 година покажа дека возачите во главниот град трошат во просек 33 часа во сообраќајни метежи.

Иако во целата земја има 600.000 жители, речиси 200.000 луѓе кои живеат во Франција, Белгија и Германија секојдневно ја преминуваат границата за да работат во Луксембург.

Луксембург сé повеќе покажува прогресивен однос кон транспортот. Ова лето, владата донесе бесплатен превоз за секое дете и млад човек на возраст под 20 години. Средношколците можат да користат бесплатни шатлови меѓу нивната институција и нивниот дом. Патниците треба да плаќаат само 2 евра за до два часа патување, кое во земја од само 999 квадратни милји (2.590 квадратни километри) ги покрива речиси сите патувања.

Сепак, политиката допрва треба да биде целосно разгледана. Допрва треба да се донесе одлука за тоа што да се прави во одделите од прва и втора класа на возовите.

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top