Насловна / Вести / Лет со ракета: После 5 децении, Русите прават суперсоничен патнички авион

Лет со ракета: После 5 децении, Русите прават суперсоничен патнички авион

Руската Обединета авио корпорација, ќе развие нов суперсоничен патнички авион, пренесува руското Министерство за индустрија. Ова ќе биде прв суперсоничен патнички авион по повеќе од пет децении и патувањата со Тупољев Tu-144. Симулаторот на летање кој ќе ги демонстрира можностите на новиот авион, треба да се развие во рок од три години.

tupolev1

Инаку Русија е творецот на првиот на светот суперсоничен патнички авион. Тупољев Tu-144 ги имал својот прв лет во 1968 година, а со превоз ан апатници започнал во 1977. Меѓутоа по една година во сообраќај, бил оценет како економски неисплатлив и потенцијално небезбеден. истото се случило и со еден сличен авион – легендарниот француско – британски Конкорд, кој го имаше својот последен лет во 2003 година.

Минатата година, додека го гледал пробниот лет на новиот Tu-160, суперсоничен стратешки бомбардер, претседателот Путин го поставил прашањето „дали цивилна патничка верзија на овој авион би можела да биде одржлива комерцијална перспектива?“.

tupolev2

tuolev4

Дизајниран од страна на проектнатското бито на „Тупољев“, Tu-160 е најголемиот и најтешкиот Mach 2+ надзвучен авион во историјата.

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top