Насловна / Архитектура / Куќа опкружена со зеленило и диви цвеќиња

Куќа опкружена со зеленило и диви цвеќиња

Иновативниот дом со мноштво идеи за заштеда на простор во бела боја е опкружен со прекрасно зеленило и диви цвеќиња, над кој се протега фантастичен поглед на реката. Куќата, дело на Atelier Pierre Thibault, се вика Ле Лупин и е уникатна по многу нешта.

kuka4

Оваа мала куќа се наоѓа веднаш до традиционалните куќи на плажа и колиби, од кои се истакнува пред се по својата впечатлива бела боја. Сепак, нејзината единственост го надминува тоа, покажувајќи три нивоа поврзани со скалило и неутрална шема на бои со воздржани елементи.

kuka5

Вертикалните решетки околу куќата обезбедуваат многу повеќе од визуелен контраст, бидејќи тие го штитат пониското ниво на куќата од острите сончеви зраци, а истовремено обезбедуваат доволно приватност за сите оние што се таму. Спалните соби се наоѓаат на долниот кат, додека дневната соба е отворена, заедно со кујната и трпезаријата на горното ниво. Големите стаклени sидови од сите страни од дневната соба водат кон пространите тераси, каде има софи.

kuka

Куќата е дизајнирана да служи како придружен дом за модерно семејство, а со својот компактен дизајн, совршено се вклопува во приказната во која владее бујното зеленило. Дрвени детали во куќата, како што се греди на таванот и скали, додаваат чувство на топлина во инаку претежно минималистичкиот дом. Современиот декор во комбинација со многу простор за складирање скриен од погледот, го прави овој дом совршено место за поврзување со природата и опуштање на вашиот ум и тело.

kuka1

kuka2

kuka3

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top