Насловна / Вести / Коронавирусот влијае на нашето поимање на светот (фото)

Коронавирусот влијае на нашето поимање на светот (фото)

Речиси целиот свет застано во страв од коронавирусот, што се гледа и на овие фотографии. Луѓето се придржуваат на насоките за забрана на патувања, па така многу туристички атракции ширум светот како Забранетиот град во Пекинг, Дизниленд во Токио и Лувр во Париз одлучија да ги затворат своите врати.

Многу други пак, желно исчекуваат посетители, како гондолиерот во Венеција или работникот на пловечкиот пазар на Тајланд.

Голем број фудбалски мечеви се играат пред празни трибини, за оваа мерка размислува и најпопуларната кошаркарска лига НБА, а некои спортски настани како првиот тениски мастерс 1000 во сезоната, Индијан Велс се откажани. Се шпекулира дека Европската куќа на фудбалот УЕФА може да ги суспендира Лига шампиони и Лига Европа поради covid-19.

Вирусот влијаеше на нашето поимање на светот и начинот на живот.

8_resize

празен плоштадот Св. Марко во Венеција е појава која ретко се гледа

11_resize

осамен посетител во миланската катедрала

12_resize

пред парискиот Лувр нема вообичаени редици

7_resize

во Шпанија сите лежалки на плажата La Caleta се празни

10_resize

секогаш зафатениот гондолиер телефонира додека ги чека потенцијалните посетители

9_resize

плажата Боракај на Филипини на која секогаш има гужва, речиси празна

22_resize

и во Калифорниа почнаа да ги празнат маркетите

5_resize

Дизниленд во Хонг Конг, сликата кажува повеќе од зборовите

4_resize

Забранетиот Град во Пекинг одлучи да ги затвори своите врати

6_resize

Нинен Зака падината во Кјото која е обично преполна, речиси нема луѓе

3_resize

на пловечкиот пазар во Патаја секогаш имало многу гужва

2_resize

Дизниленд во Шангај ја дели истата судбина со оној во Хонг Конг

17_resize

во шангајското метро секогаш имало многу гужва

18_resize

Кинескиот кварт во Лондон познат по големи гужви  речиси празен

13_resize 14_resize

Роналдо и соиграчите од Јувентус се поздравуваат со имагинарни навивачи

16_resize

утре требаше да почне Индијан Велс во калифорниската пустина

33_resize

реванш мечот меѓу Барселона и Наполи ќе се игра пред празни трибини на Камп Ноу

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top