Насловна / Архитектура / Конфликт на стилови, материјали и концепт на луксуз во африканска вила

Конфликт на стилови, материјали и концепт на луксуз во африканска вила

Проектот на минималистички комплекс се појави на територијата на резерватот на дивиот свет во Јужна Африка. Меѓу населбите на слонови, лавови, жирафи и носорози, архитектонското студио на ARRCC создаде пријатна сафариска оаза, која се карактеризира со минималистичка естетика, комбинирана со традиционални архитектонски елементи и едноставни, современи детали. Според архитектонскиот тим, целта била да се создаде „нешто убаво во неочекуван креативен контраст, со навидум целосно спротивставени сили“.

Afrika

Имајќи го ова предвид, мазните бетонски sидови на зградата се комбинирани со суровини од камени sидови и елементи од Кортен челик. Овој конфликт на материјал е поврзан со мебелот и уметничките дела на локалните креатори.

Afrika2

Овој сафариски концепт за сместување се состои од три вили наречени Cheetah Planes, дизајниран е така што секоја вила има централен објект околу кој се организираат простори за внатрешни и надворешни простори, како и серија станови кои исто така можат да функционираат како посебни бунгалови, пишува Dezeen.

Afrika1

Главните објекти беа создадени како пространи единици со отворен концепт на дневна и трпезарија, голема тераса со базен, со традиционален простор за јадење на отворено, како и област за гледање на филм.

Afrika7

Од друга страна, становите им нудат на гостите чувство да бидат во дивината. Спалните соби со поглед се свртени кон дивите предели и покрај малата дневна соба и гардероберот, тие имаат и бањи на отворено.

Afrika5

Зад целиот проект лежи идејата за редизајн на концептот за луксуз и користење на нов јазик на африканскиот дизајн. Резултатот на ова се ентериери кои се секако карактеристични и естетски африкански, а во исто време модерни, благодарение на нивната природна материјализација и софистицираните детали.

Afrika3

Afrika4

Afrika6

Afrika8

Afrika9

Afrika10

Afrika11

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top