Насловна / Архитектура / Ќе се гради највисоката кула во светот

Ќе се гради највисоката кула во светот

Архитектонското студио AMBS Architects ги објавија плановите за 1.152 метри високата кула, којашто треба да се изгради во Ирак. Кулата наречена „The Bridge“ ќе претставува највисоката кула во светот, и ќе ја надмине висината на моментално највисоката кула Burj Khalifa во Дубаи.слика-1 Објектот е составен од четири волумени, коишто ќе варираат во својата висина и целосно ќе функционираат преку соларна енергија како енергетско ефикасен објект.

слика-2 слика-3 слика-4 слика-5 слика-6

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top