Насловна / Ентериери (page 2)

Категорија: Ентериери

Feed Subscription

Yugodom е посветен на дизајнот на СФРЈ – единствен музеј во светот во кој може да се престојува

Yugodom е посветен на дизајнот на СФРЈ – единствен музеј во светот во кој може да се престојува

Yugodom во Белград е основан во 2013 година како прв и засега единствен музеј во светот во кој може да се престојува. За разлика од конвенционалните музеи, кои најчесто може да се доживеат при временски ограничени дневни посети, музејот за ...

повеќе »

Современ дуплекс стан недалеку од Милано

Современ дуплекс стан недалеку од Милано

На северот на Италија, недалеку од Милано, се наоѓа овој дуплекс стан со оригинален, модерен дизајн. Проектот на ентериерот е дело на младиот полски архитект Јан Секула, основач на бирото Zarysy, кој е повеќепати наградуван за неговата работа. Неговиот препознатлив ...

повеќе »

Трендови за 2024 година од најголемиот саем за мебел во Европа

Трендови за 2024 година од најголемиот саем за мебел во Европа

Најголемиот европски саем за мебел во Келн ги претстави најновите трендови во дизајнот на мебел кои ќе ја одбележат 2024 година. Со исклучителен дизајн и визуелни ефекти, акцентот е ставен на одржливоста, функционалноста и технолошките иновации. Тукушто завршен, Саемот за ...

повеќе »

Книжарницата Зенит во Нови Сад

Книжарницата Зенит во Нови Сад

Книжарницата на 21 век треба на читателот и посетителот да им понуди многу повеќе од обичната можност за избор на нов наслов за домашната библиотека. Тоа треба да биде место за средба помеѓу уметноста и хедонистичкото уживање, а кога зборуваме ...

повеќе »

Шпаркасе Банка: Пријатен и непосреден амбиент за клиентите и за вработените

Шпаркасе Банка: Пријатен и непосреден амбиент за клиентите и за вработените

Континуитетот на успешната соработка на Биропроект со Шпаркасе Банка АД Скопје продолжува со нов проект за функционална адаптација и ентериер на експозитурата во населба Драчево. Покрај големиот број експозитури дизајнирани од наша страна, а почитувајќи го концептот за осовременување на ...

повеќе »

Современо живеење во прегратка на историска зграда од 19. век во Монтреал

Современо живеење во прегратка на историска зграда од 19. век во Монтреал

Овој проект претставува извонредна станбена трансформација во историска зграда од средината на 19. век лоцирана во срцето на Монтреал. Со значајна историја на областа каде некогаш се наоѓала текстилна фабрика, интервенцијата на бирото La Firme го преобликувала овој простор во ...

повеќе »

Yugo Memphis, стан во Белград со призвук на југоносталгија

Yugo Memphis, стан во Белград со призвук на југоносталгија

Овој новобелградски стан од 1970-тите во неговата првобитна состојба се карактеризирал со многу бетон, мали соби и темно кафеав ентериер, а сега е проектиран во нешто сосема поинакво, широко, светло, шарено, весело и полно со енергија, пред се благодарение на ...

повеќе »

Куќа, галерија и работилница во ист простор

Куќа, галерија и работилница во ист простор

Во медитеранскиот амбиент на шпанскиот град Бадалона, се наоѓа необична куќа наречена Art Gallery House, уредена за уметникот и скулптор Хуан Ногуера. Работилница, уметничка галерија и семеен дом во исто време, оваа куќа е инспиративно решение со автентичен шарм. Еден ...

повеќе »

Пјер Јованович отвори дизајнерска галерија во пентхаус во Њујорк

Пјер Јованович отвори дизајнерска галерија во пентхаус во Њујорк

Францускиот дизајнер Пјер Јованович го отвори својот прв изложбен салон и галерија во САД во населбата Челзи на Менхетен, изложувајќи над 80 парчиња од неговиот сопствен бренд на мебел. Препознатливите дизајни, вклучувајќи го и иконичниот Bear Chair, ги исполнуваат 930 ...

повеќе »
Scroll To Top