Насловна / Архитектура (page 2)

Категорија: Архитектура

Feed Subscription

Со Ценовник за инженерски услуги до поквалитетни услуги и подобри плати!

Со Ценовник за инженерски услуги до поквалитетни услуги и подобри плати!

Во „Службен весник на Република Северна Македонија“ број 259 од 1.12.2022 година беше објавен долгонајавуваниот Ценовник на инженерски услуги (Ценовник за висината на минималниот надоместок на услугите на овластените архитекти и овластените инженери во областа на високоградбата) на Комората на ...

повеќе »

Градот и уметноста, идниот уметнички простор во Гуангдонг

Градот и уметноста, идниот уметнички простор во Гуангдонг

Кинеското студио “Ад Архитектура” (AD Architecture) го заврши проектот за нов комерцијален центар  финансиран од Future Vision, посветен на  консултантски услуги за управување. Тој се наоѓа на главната улица на градот Ксинси, град кој припаѓа на префектурата Шанту во провинцијата ...

повеќе »

Комората со анкета за надминување на проблемите со институциите при изработката на Проектната документација

Комората со анкета за надминување на проблемите со институциите при изработката на Проектната документација

Комората на овластени архитекти и овластени инженери – КОАИ достави до своите членови Анкетен лист за надминување на проблемите со надлежните институции при изработка на Проектна документација, добивање на Одобрение за градење или пуштање на објект во употреба. Архитектите веќе ...

повеќе »

Куќа во Словенија со темна фасада импресионира со својот геометриски дизајн

Куќа во Словенија со темна фасада импресионира со својот геометриски дизајн

Куќата, проект на архитектот Миран Камбич се наоѓа во Словенија на работ на шумата, на падината над Церкнички поле, од каде се гледа прекрасното езеро. Токму прекрасните погледи послужиле како основа за осмислување на архитектонската идеја. Куќата е сместена паралелно ...

повеќе »

Пакувајте ги куферите: Најголема ретроспектива на Фостер наскоро во Париз

Пакувајте ги куферите: Најголема ретроспектива на Фостер наскоро во Париз

Најголема ретроспектива досега, која го опфаќа целиот опус на прославениот британски архитект Норман Фостер во изминатите шест децении, ќе биде отворена во Центарот Помпиду во Париз на 10. мај. Apple Park  Изложбата е дизајнирана лично од Барон Фостер од Брегот ...

повеќе »

Споменична метафора од светлина и звук, „Монолит“

Споменична метафора од светлина и звук, „Монолит“

„Монолит“ е инсталацијата што Spy ја претстави на фестивалот Llum BCN 2023. На овој фестивал на визуелни уметности во Барселона, секој февруари, Poblenou се осветлува три ноќи за тестирање на различни начини на замислување за иднината на градовите. Во овој ...

повеќе »

Најубавите куќи се во Латинска и Средна Америка – Raintree House во Костарика

Најубавите куќи се во Латинска и Средна Америка – Raintree House во Костарика

Биро Studio Saxe со канцеларии во Сан Хозе, Лондон и Лос Анџелес е проектант на куќата Raintree House, современа оаза во Костарика. Проѕирна и со сонце облеаната куќа проектирана е за клиенти кои бараат одржлив начин на живот, давајќи приоритет ...

повеќе »

Проф. д-р Зоран Тунтев: Охрид – градот на светлината и на илјада осветлени крстa

Проф. д-р Зоран Тунтев: Охрид – градот на светлината и на илјада осветлени крстa

„Охрид е мистична земја од сказните и ако го апстрахирам сè она што како зрел научник сум истражувал, останува онаа маѓепсана атмосфера која се искажува со чувствата, а не со разумот.“ - така во едно свое интервју го опиша својот ...

повеќе »

Дискретна современост во куќата на Фран Силвестрe Архитекти

Дискретна современост во куќата на Фран Силвестрe Архитекти

Архитектонското студио Фран Силвестре Архитекти (Fran Silvestre Arquitectos) стои зад резиденцијалната вила, која му пркоси на дијалогот помеѓу нејзиното минато, урбаните регулативи, програмата и потребите на современ дом, лоциран на главната улица на Патерна, близу до Валенсија, урбан историски фрагмент ...

повеќе »
Scroll To Top