Насловна / Вести / Изложба за 95 години од раѓањето на Александар Дубчек

Изложба за 95 години од раѓањето на Александар Дубчек

Амбасадата на Словачка во Македонија, денеска во ЕУ Инфоцентарот во Скопје организира изложба по повод 95 години од раѓањето на Александер Дубчек, насловена „Словакот кој даде надеж за слобода“.dubchek

Александар Дубчек (27 ноември 1921 – 9 ноември 1992) бил претседател на Социјалдемократската партија на Словачка, лидер на Прашката пролет во 1968 година и симбол на демократските промени во Источна Европа.

На отворањето на изложбата ќе присуствуваат словачкиот амбасадор Мартин Безак и народниот правобранител во Македонија Иџет Мемети.

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top