Насловна / Арт и дизајн / Италијанска ретроспектива на Фрида Кало истовремено во Рим и Џенова

Италијанска ретроспектива на Фрида Кало истовремено во Рим и Џенова

фрида кало во италија_2
Целиот проект е поделен во две големи изложби: едната во Рим и другата во Џенова. Римската вклучува 160 слики и цртежи и ја презентира целокупната уметничка кариера на Фрида Кало со ремек-дела од приватните колекции низ целиот свет. Меѓу нив ќе биде симбол „Автопортрет со ѓердан од трње и колибри“ од 1940 година и „Автопортрет во кадифен фустан“ од 1926 година. Во исто време изложбата во Џенова концентрирана е на внатрешниот свет на авторката и сите нејзини емоции и приказни.

Selbstbildnis mit Dornenhalsband

На изложбата, која ќе биде отворена до 31 август, ќе бидат претставени и нејзини цртежи, гипсениот корсет во кој сликарката се наоѓала по несреќата, како и неколку портрети од својот сакан Nickolas Murray. Меѓу нив се наоѓа и фотографијата „Фрида на бела клупа“, која била на насловната страница на списанието „Вог“ во 1939 година.фрида кало во италија_4 фрида кало во италија_3 Selbstbildnis mit Samtkleid

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top