Насловна / Вести / Биг Бен ќе се огласи за Нова година

Биг Бен ќе се огласи за Нова година

Лондонската гордост, Биг Бен ќе заѕвони во пресрет на новогодишната ноќ на 31 декември, иако реставрацијата на познатата саат-кула на североисточниот крај на Вестминстерската палата не е завршена, пренесуваат британските медиуми.

Big Ben1

Во деновите пред 31 декември повремено ќе бие ѕвоното поради тестирање во пресрет на новогодишната прослава, кога ќе удри 12 пати за да се одбележи почетокот на 2022 година.

 

“Биг Бен е икона и веројатно е најпознатиот часовник во светот. Секоја навртка и шраф што поминаа низ нашите раце се огромна привилегија. Ќе биде доста емотивно кога сè ќе заврши, ќе биде тажно што проектот ќе заврши, но ние сме среќни што ќе го вративме во работа и што сè е рестартирано и обновено“, вели Иан Вестворт, член на тимот на механичари кој ќе се погрижи Биг Бен да се слушне на новогодишната ноќ.

Ѕвонењето на 31 декември ќе биде извршено со привремен механизам. Напролет, Биг Бен повторно ќе ја објави познатата мелодија, за првпат откако почна реставрацијата во 2017 година. Во текот на изминатите четири години, кулата и механизмот за познатиот часовник, како и ѕвоното во него, беа подложени на најголемиот проект за поправка и конзервација во нејзината 160-годишна историја.

Биг Бен е дизајниран и инсталиран во 1859 година, со цел да се направи најточниот јавен часовник во светот.

Big Ben

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top