Насловна / Архитектура / Бајден ја поништи одлуката на Трамп за „убави згради“

Бајден ја поништи одлуката на Трамп за „убави згради“

Новоизбраниот претседател на САД официјално ја поништи одлуката на неговиот претходник, со која сите државни згради мора да бидат дизајнирани во класичен стил.

Bajden

На самиот почеток на неговиот мандат, Џо Бајден, новиот претседател на САД, објави дека ќе ги укине одлуките на претходната администрација, а меѓу нив, се чини дека е прва и одлуката наречена „Промовирање на убава федерална граѓанска архитектура“. Оваа контроверзна одлука бараше сите нови сојузни згради да бидат „убави“ и изградени во „класичен“ стил, што Доналд Трамп го потпиша на 18 декември 2020 година. Само 69 ​​дена подоцна, одлуката беше поништена.

“Со укинување на оваа уредба, администрацијата на Бајден ја обнови можноста за слобода во дизајнот, што е од суштинско значење за архитектурата. Ова е важна одлука за нормален архитектонски процес и за добивање на најдобри можни решенија за идните државни згради. Со нетрпение очекуваме да продолжиме да работиме со администрацијата за развој на политики што создаваат здрави, правични и рамноправни заедници “, рече Питер Ексли, претседател на Американскиот институт за архитекти (АИА).

Bajden1

Имено, уште во февруари 2020 година, кога протекоа информации за усвојување на спорната наредба, АИА организираше и испрати отворено писмо до Доналд Трамп, осудувајќи го обидот на тогашната администрација да ја ограничи архитектурата.

Во нејзините понатамошни размислувања, тогашната администрација дури размислуваше да забрани примена на одредени стилови во архитектурата, како што е брутализмот. Сепак, последниот декрет не забранува никаков архитектонски стил, туку се наметнува „убав класичен“ стил.

Bajden2

Покрај поништување на контроверзната архитектонска одлука, администрацијата на Бајден ја ребрендираше официјалната визуелизација на Белата куќа. Новото архитектонско лого, дизајнирано од креативната агенција Wide Eye, ја прикажува Белата куќа со намалени линии – би се рекло во модерен, минималистички стил.

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top