Насловна / Author Archives: Порта3 (page 1153)

Author Archives: Порта3

Feed Subscription

Адинг вработува дипл. архитект или градежен инженер

Адинг вработува дипл. архитект или градежен инженер

Ние сме АДИНГ – водечка компанија за производство и пласман на хемиски материјали во градежништвото во Југоисточна Европа. Присутни сме во земјите на Балканот, Русија, Украина, Казакстан, патуваме често, понекогаш кратко но понекогаш подолго. Мотото што нè движи кон успехот е „Сме ...

повеќе »

Salone del Mobile 2015, Милано – експресија на најдобрите дизајни на мебел од Италија и светот

Salone del Mobile 2015, Милано – експресија на најдобрите дизајни на мебел од Италија и светот

На 19 април оваа година се заврши 54. по ред издание на Саемот за мебел Милано 2015. Саемот и оваа година повторно го докажа својот интернационален идентитет кој се потврди преку огромниот број на посетители, односно 310.840 посетители од кои ...

повеќе »

Изложба на Гоце Наневски во Културниот центар на РМ во Њујорк

Изложба на Гоце Наневски во Културниот центар на РМ во Њујорк

Во Културниот центар на РМ во Њујорк (MC Gallery), денеска ќе биде отворена самостојна изложба на академскиот  скулптор и актуелен продекан на Факултетот за ликовни уметности Гоце Наневски, кој ќе се претстави со документарна видеоинсталација „Мо(ну)мент-Документ“. Амби­валнетниот и последователен наслов ...

повеќе »

Најскапиот еднособен стан

Најскапиот еднособен стан

Во прашање е мал дом, удобно сместен во близина на премиум лондонскиот шопинг дистрикт, кој е на продажба по цена од четири милиони евра. Зошто овој дом е толку посебен? Во прашање е еден еднособен стан, со вкупна површина од ...

повеќе »

Во 2014 изградени 3.839 објекти, индивидуални 2.105

Во 2014 изградени 3.839 објекти, индивидуални 2.105

Градежните фирми минатата година извршиле работи во вредност од 24.909.016.000 денари. Од нив, 8.672.866.000 денари се за објекти во индивидуална сопственост. Според податоците на Државниот завод за статистика, деловните субјекти лани граделе вкупно 1.734 објекти, а завршиле 1.772 станови со ...

повеќе »

Асфалтирање на 10 сообраќајници во Штип

Асфалтирање на 10 сообраќајници во Штип

Луѓето кои на почетокот на јуни дојдоа во Штип со цел да го следат фестивалот „Макфест“, имаа поинаква опсервација за она што се случува во градот под Исарот. Можеби немаше еуфорија за музика, но затоа пак со задоволство се коментираше ...

повеќе »

Tikkurila ве инспирира да го обоите вашиот живот

Tikkurila ве инспирира да го обоите вашиот живот

Неодамна во Скопје се отвори најголемиот центар на финската фирма Tikkurila, која нуди широка палета на производи кои служат за површинска заштита и декорација во зависност од намерата на потрошувачите и професионалците. Зад употребата на производите на Tikkurila стои еколошко ...

повеќе »

Нова лед светилка која трае дури 37 години

Нова лед светилка која трае дури 37 години

Компанијата „Dyson“ дизајнираше лед светилка која, претпоставуваат, може да биде функционална дури 37 години благодарение на новата технологија за ладење. Тие сметаат дека она што предизвикува сијалиците да престанат да работат е топлината, односно дека останатите лед сијалици не се ...

повеќе »

Норман Фостер добитник на наградата за архитектура „Louis Kahn Memorial Award”

Норман Фостер добитник на наградата за архитектура „Louis Kahn Memorial Award”

Познатиот архитект Норман Фостер е добитник на престижната награда за архитектура „Louis Kahn Memorial Award“. Оваа награда за првпат е доделена во 1983 година во чест на еден од најзначајните и највлијателните архитекти во светот, Луис Кан. По добивањето на ...

повеќе »
Scroll To Top