Насловна / Author Archives: Порта3 (page 1155)

Author Archives: Порта3

Feed Subscription

Мебел дизајниран од Бред Пит

Мебел дизајниран од Бред Пит

Ви претставуваме фотографии од колекција мебел дизајнирана од страна на еден од најпознатите актери на денешницата – Бред Пит. Во соработка со познатиот производител на мебел Френк Поларо, креирана е колекцијата „Пит-Поларо“, која е претставена под мотото „Дизајнирал Пит, а ...

повеќе »

Во Прилеп ќе се гради хала за секундарна селекција на отпад

Во Прилеп ќе се гради хала за секундарна селекција на отпад

Прилеп е еден од ретките градови каде успешно се применува примарната селекција на отпадот, а се подготвува и за изградба на хала за секундарна селекција. Ова беше истакнато на денешната прес-конференција на јавното комунално претпријатие „Комуналец“ на која раководството на претпријатието ...

повеќе »

Фотографирајте го Скопје и освојте 50 илијади денари

Фотографирајте го Скопје и освојте 50 илијади денари

Град Скопје објави нов конкурс за избор на три најдобри фотографии со мотиви на Скопје. Учество можат да земат професионални фотографи, аматери, деца и сите оние што го сакаат фотографирањето. Апликантите можат да учествуваат со слики направени во која било ...

повеќе »

Влада: Проектите „Луково поле“ и „Бошков мост“ се стратешки

Влада: Проектите  „Луково поле“ и „Бошков мост“ се стратешки

При реализацијата на проектите нема да се дозволи загрозување на животната средина или на еколошкиот баланс. Ова е ставот на Владата во однос на реакцијата од еколошките здруженија дека со изградбата на „Луково поле“ и „Бошков мост“ ќе се загади ...

повеќе »

Облакодер во облик на крофна

Облакодер во облик на крофна

Облакодер висок 138 метри во облик на џиновска крофна, со 33 катови, е реализиран во кинескиот град Гуангџо. Објектот, кој се наоѓа на работ на Бисерна река, е дело на италијанскиот архитект Joseph di Pasquale од миланското архитектонско студио AM ...

повеќе »

Еве како изгледа галијата на Вардар

Еве како изгледа галијата на Вардар

Галијата што треба да биде поставена на реката Вардар речиси е готова. Таа е една од четирите галии кои треба да се издигнат на двете страни на Вардар, во центарот на Скопје. Првата галија е поставена спроти градската плажа „Камен ...

повеќе »

Кондоминас во притвор, Офицерскиот дом се гради

Кондоминас во притвор, Офицерскиот дом се гради

Изградбата на Офицерскиот дом и хотелот до плоштадот Македонија познати како комплекс „Градска куќа“ продолжува. Притворот на грчкиот бизнисмен и инвеститор во Македонија, Димитри Кондоминас, затворен под сомнение за перење пари, засега не ја попречи работата на овој градежен проект. ...

повеќе »

Слика на Френсис Бејкон проценета на 50 милиони долари

Слика на Френсис Бејкон проценета на 50 милиони долари

Сликата на Френсис Бејкон, која го претставува љубовникот и музата на славниот британски уметник, би можела да достигне цена од 50 милиони долари, кога следниот месец ќе се најде на аукција во Лондон. Како што пренесува агенцијата „АП“, сликата Portrait ...

повеќе »

Награда за постерот на минатогодишниот Скопски филмски фестивал

Награда за постерот на минатогодишниот Скопски филмски фестивал

Постерот на минатогодишното издание на Скопскиот филмски фестивал, чиј автор е ликовниот уметник Ване Костуранов, е награден со втора награда за најдобар постер во 2013 година на онлајн дата базата Film Festival Poster Awards, која ги избира најдобрите постери на ...

повеќе »
Scroll To Top