Насловна / Author Archives: Порта3 (page 1151)

Author Archives: Порта3

Feed Subscription

Луксузна вила во Канада

Луксузна вила во Канада

Лоцирана во западниот дел на Ванкувер, Канда, оваа модерна вила зафаќа површина од 2.740 метри квадратни. Нејзиниот архитект, Mcleod Bovell, го става акцентот на луксузниот дизајн и едноставниот распоред на просториите, што овозможуваат поглед кон базенот поставен во дворот на ...

повеќе »

Планинска куќа во Шпанија

Планинска куќа во Шпанија

Оваа куќа е дело на проектантскиот тим на архитектонското студио CH + QS arquitectos. Сместена на една падина во Сеговија, Шпанија, таа претставува одлична полска куќа која е во кохезија со природата. Куќата се развива на две нивоа, и тоа подрумско ...

повеќе »

Минималистичка спална соба со светол амбиент

Минималистичка спална соба со светол амбиент

Спалните соби претставуваат еден од најважните простори во еден дом. Просторот во кој се опуштаме, одмораме и релаксираме секогаш мора да ни дава огромна доза на комодитет. Токму заради ова, дизајнерите даваат голема важност на овие простории. Оваа спална соба ...

повеќе »

Нови 45 решенија за легализација на дивоградби во Кисела Вода

Нови 45 решенија за легализација на дивоградби во Кисела Вода

Во пресрет на одбележувањето на 60 годишното постоење на општина Кисела Вода, денес градоначалникот Билјана Беличанец- Алексиќ, додели нови 45 решенија за легализација на дивоградби, со што, бројот на решени предмети се искачи на 3868. Градоначалникот Беличанец-Алексиќ пред присутните додаде ...

повеќе »

Изложба на Џесика Ланг во Барселона

Изложба на Џесика Ланг во Барселона

Во уметничкиот центар Санта Моника во Барселона, отворена е изложбата Unseen на славната американска актерка Џесика Ланг. Изложбата ја сочинуваат 134 фотографии настанати во последните две децении, а поголемиот дел од нив за првпат се претставени пред јавноста. На времето ...

повеќе »

Изложба „Капки против заборавање“ на Которац во Мобилна/Монтажна галерија

Изложба „Капки против заборавање“ на Которац во Мобилна/Монтажна галерија

Во вторник (30 јуни) во Мобилна/Монтажна галерија, во Паркот на Франконијата, со почеток од 20 часот, ќе се отвори изложба на фотографии на Инес Которац. Со најновата изложба на фотографии насловена „Капки против заборавање“, Инес Которац ја реинтерпретира историјата на ...

повеќе »

Избалансирани форми со нагласок на детали

Избалансирани форми со нагласок на детали

Оваа неодамна завршена куќа се наоѓа во местото Пуебло, во Мексико. Јужната фасада има симетричен пристап, но додека се движите напред, се открива комплексна геометрија која овозможува оптимална врска со отвореноста, без нарушување на приватноста. Бетон, мермер, дрво, стакло, природен ...

повеќе »

На дрвјата им никнаа очи од страв да не бидат исечени

На дрвјата им никнаа очи од страв да не бидат исечени

На дрвјата низ Скопје им никнуваат очи, ококорени и во страв да не им се приближува сечата. Во неколку зелени крошни покрај булеварот „Партизански одреди“ од вчера може да се забележи дека дрвјата „ѕиркаат“. Граѓаните што се грижат за зеленилото ...

повеќе »

Нова мермерна статуа на локалитетот „Стибера“

Нова мермерна статуа на локалитетот „Стибера“

На античкиот локалитет „Стибера“ кај Прилеп е пронајдена нова, мермерна статуа во природна големина која датира од 2 век од нашата ера. Според директорката на „Завод и Музеј“ Прилеп, Гордана Данилоска-Спироска, станува збор за мермерна статуа во природна големина, без ...

повеќе »
Scroll To Top