Насловна / Author Archives: Порта3 (page 1152)

Author Archives: Порта3

Feed Subscription

Започна изградбата на патот Гнеотино – Брод

Започна изградбата на патот Гнеотино – Брод

Во пелагониското село Гнеотино денеска е означен почетокот на изградба на нов локален пат до селото Брод. Патот ќе биде во должина од три километри и за неговата изградба и асфалтирање ќе бидат вложени околу 20 милиони денари, средства обезбедени ...

повеќе »

Поправка на „Христос Спасител“ во Рио

Поправка на „Христос Спасител“ во Рио

Започна поправката на познатата статуа на Христос Спасител во Рио де Жанеиро, која беше оштетена за време на неодамнешната бура во Рио. Молња оштети прст и дел од главата на статуата, кои наскоро ќе се санираат. Бетонската статуа во 2007 ...

повеќе »

Вратен автентичниот лик на фасадата на гевгелиската библиотека „Гоце Делчев”

Вратен автентичниот лик на фасадата на гевгелиската библиотека „Гоце Делчев”

Фасадата на куќата каде што е сместена библиотеката „Гоце Делчев“ во Гевгелија го доби автентичниот лик по реставрацијата и конзервацијата, што во 2013-та ја изврши стучен тим од Заводот и музеј Струмица. Обновениот објект, кој датира од крајот на 19 ...

повеќе »

Истиснување на јагленот од производството на електрична енергија

Истиснување на јагленот од производството на електрична енергија

Македонија во 2022 година да престане да произведува електрична енергија од јаглен, предвидува студијата изработена од проф. д-р Стефан Бужаровски и д-р Стивен Глин од Универзитетот во Манчестер заедно со Центарот за истражување и информирање за животната средина Еко-свест од Скопје. - ...

повеќе »

Изложба на архитектонски студија

Изложба на архитектонски студија

Архитектонскиот факултет при Универзитетот „Св.Кирил и Методиј“ во Скопје на 28 јануари со почеток во 11 часот, ќе организира во своите простории Изложба на Архитектонски студија – ИАС, на која ќе се претстават студентските семестрални проекти. Целта на ИАС е ...

повеќе »

Скулптурите на Аминта и Пердика нелагелани

Скулптурите на Аминта и Пердика нелагелани

Комисијата што ја формираше градоначалникот на Центар Андреј Жерновски утврдила дека во центарот на Скопје нелегално се поставени спомениците на Цар Душан, Аминта Трети и Пердика, јавуваат македонските медиуми. Денеска општина Центар ќе излезе со повеќе детали за состојбата со ...

повеќе »

Универзалната сала ќе се вика „Тоше Проески“

Универзалната сала ќе се вика „Тоше Проески“

Советот на Град Скопје ја усвои иницијативата на градоначалникот Kоце Трајановски за преименување на „Универзална сала – Скопје“ според трагично загинатата музичка легенда, Тоше Проески. Иницијативата, која значи отпочнување постапка за промена на името, е усвоена едногласно, со гласови од ...

повеќе »

Ќе се гради плоштад Мајка Тереза зад МНР

Ќе се гради плоштад Мајка Тереза зад МНР

Зад новата зградата на Министерството за надворешни работи ќе се гради плоштад Мајка Тереза, а просторот ќе го уредува Град Скопје, за што е дадено одобрение од советниците. Сè уште не е познато како точно ќе изгледа плоштадот, дали ќе ...

повеќе »

Гламурозно кампување

Гламурозно кампување

Проектот на корејското архитектонско студио ArchiWorkshop засекогаш ќе го промени вашиот став за кампување. Кампување и гламур не оделе секогаш рака под рака, но со овие футуристички шатори кои личат на мали светлечки живеалишта, кампувањето отиде чекор понатаму во функционална ...

повеќе »
Scroll To Top