Насловна / Author Archives: Порта3 (page 1154)

Author Archives: Порта3

Feed Subscription

„Гаспром“ ги затвори вентилите!

„Гаспром“ ги затвори вентилите!

Утрово истече крајниот рок до кој Русија очекуваше од Украина исплата за преземените количества природен гас. Заради неплатен долг од неколку милијарди евра, во 10 часот по московско време, руски „Гаспром“ за украински „Нафтогас“ воведе авансно плаќање за гасот. Тоа ...

повеќе »

Со еден клик до извод од ДУП во општина Центар!

Со еден клик до извод од ДУП во општина Центар!

Деталните урбанистички планови кои се јавни документи, во општина Центар станаа и реално достапни во целост. Со еден клик на веб страницата на општина Центар, граѓаните можат да имаат увид во секоја градежна парцела и да ги проверат параметрите за ...

повеќе »

Поплочување на патеките кај градинката „Лале“

Поплочување на патеките кај градинката „Лале“

Екипи ангажирани од општината Аеродром деновиве работат на поплочување на патеките меѓу зградите кај градинката „Лале“. Kако што информираат надлежните од локалната самоуправа, вдлабнатините и нерамнините на патеките долго време им задавале проблеми на граѓаните, особено при секој пороен дожд ...

повеќе »

Санирање на покривите во Општина Центар што настрадаа лани во невреме

Санирање на покривите во Општина Центар што настрадаа лани во невреме

Општина Центар ќе помогне во санирањето на штетите на два објекта што настрадаа во невремето што се случи лани во август, за што од буџетот ќе издвои 600.000 денари . Станува збор за зградата број 7 влез 3, на булеварот ...

повеќе »

Отворен првиот Саем на современа уметност „Паратисима Скопје“

Отворен првиот Саем на современа уметност „Паратисима Скопје“

Вчера вечер се отвори првиот Саем на современа уметност „Паратисима Скопје“ во Младинскиот културен центар, кој ќе трае до утре (15 јуни). На првото издание на „Паратисима Скопје” изложени се дела на повеќе млади уметници и дизајнери од Македонија, Италија, ...

повеќе »

Осветен и отворен новиот храм „Свети Јован Крстител“ во општина Аеродром

Осветен и отворен новиот храм „Свети Јован Крстител“ во општина Аеродром

Денес со црковно-народен собир во општина Аеродром беше осветен и отворен новиот православен храм „Свети Јован Крстител“, изграден со донација на градежната компанија „Адора Инженеринг“ и ктиторот Ванчо Чифлиганец. Новиот храм „Свети Јован Крстител“, сместен во паркот со авион во ...

повеќе »

Се отвори првиот продажен салон на Coincasa во Тетово

Се отвори првиот продажен салон на Coincasa во Тетово

На површина од 500 m2, лоциран на вториот кат во новоизградениот трговски центар Palma mall, се отвори првиот продажен салон на Coincasa во Тетово. Со новиот објект италијанскиот бренд за елементи за уредување на домот, ја прошири својата продажна мрежа. ...

повеќе »

Сообраќајот на патот Дренево-Плетвар ќе се одвива наизменично поради градежни работи

Сообраќајот на патот Дренево-Плетвар ќе се одвива наизменично поради градежни работи

На патниот правец Дренево – Плетвар во близина на каменоломот во должина од три километри, поради изведување градежни асфалтски работи на пат, сообраќајот ќе се одвива наизменично и ќе биде регулиран со семафори за што е поставена соодветна сообраќајна сигнализација. ...

повеќе »

МКЦ доби лифт за лицата со посебни потреби

МКЦ доби лифт за лицата со посебни потреби

Во насока на овозможување поголема пристапност до градските културни институции и олеснување на пристапот и следењето на случувањата од областа на културата, градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски и директорот на Младинскиот културен центар Златко Стевковски, денеска во фоајето на ...

повеќе »
Scroll To Top