Насловна / Author Archives: Порта3 (page 1132)

Author Archives: Порта3

Feed Subscription

Реал Мадрид гради вештачки остров за една милијарда долари

Реал Мадрид гради вештачки остров за една милијарда долари

Фудбалскиот клуб Реал Мадрид ќе потроши една милијарда долари за да се изгради луксузен остров во Обединетите Арапски Емирати, кој ќе вклучува луксузен хотел, пристаниште и забавен парк. Менаџерите ги откриле плановите за „Островот на Реал Мадрид“, во кој ќе ...

повеќе »

Алкалоид ги доби сите „А“ – интегрирани еколошки дозволи

Алкалоид ги доби сите „А“ – интегрирани еколошки дозволи

Компанијата Алкалоид АД – Скопје ги доби сите интегрирани еколошки дозволи - А за усогласување со оперативниот план. Новодобиените А-дозволи за усогласување со оперативниот план се однесуваат на Алкалоид АД – ПЦ Програма Хемија и за Алкалоид АД – ПЦ Фармација, ...

повеќе »

„Кингспан“ – пат кон високи перформанси и ефикасни објекти

„Кингспан“ – пат кон високи перформанси и ефикасни објекти

Денес во хотелот Queens во катната гаража „Зебра“ во Капиштец, Скопје, се одржа презентација на производствената програма на „Кингспан“. Темата на одличната и ефектна презентација беше новата генерација на светскиот водечки снабдувач на изолациони сендвич панели и на производи и ...

повеќе »

Голема ретроспектива на Битесних во Виена

Голема ретроспектива на Битесних во Виена

Во виенската Куќа на уметноста е поставена обемна ретроспектива на познатиот австриски фотограф Андреас Х. Битесних (1964) кој оваа година го слави 50-тиот роденден и 25 години фотографско творештво. Тој во светот на фотографијата и визуелната уметност воопшто, предизвика меѓународно ...

повеќе »

Елегантна резиденција во Сао Паоло

Елегантна резиденција во Сао Паоло

Оваа модерна резиденција се наоѓа во Сао Паоло и претставува простор со интересни принципи на дизајн. Внатрешниот дизајн на оваа резиденција покажува силна восхит кон творештвото на германскиот архитект, кој е еден од основачите на модерната архитектура, односно кон Лудвиг ...

повеќе »

Урбаната опрема за поставување во Охрид годинава со пониски цени на закуп

Урбаната опрема за поставување во Охрид годинава со пониски цени на закуп

Утврдено со новата Програма за поставување на урбана опрема, сите правни лица од Охрид кои имаат намера во иднина да поставуваат урбана опрема пред своите локали и објекти, надоместоците и обврските за закуп и комунална такса ќе ги плаќаат по ...

повеќе »

Москва и Техеран се договорија за изградба на две нови нуклеарни електроцентрали во Иран

Москва и Техеран се договорија за изградба на две нови нуклеарни електроцентрали во Иран

Москва и Техеран се договорија да изградат две нови нуклеарни електроцентрали во Иран, соопштија денеска француските медиуми. - Двете страни склучија првична спогодба за изградба на најмалку две нови атомски електроцентрали во Бушер, – соопшти денеска порпаролот на иранската организација за ...

повеќе »

Светилка која се отвора како цвет

Светилка која се отвора како цвет

Дизајнерот Constantin Bolimond креирал светилка која се отвора како цвет и го осветлува просторот ако оптичкиот сензор „почувствува“ недостаток на светлина. „Идејата се појавила благодарение на природата, односно на цветот што ги отвора своите ливчиња кога ќе ги почувствува сончевите ...

повеќе »

Република Македонија на Венециско биенале за архитектура 2004 – 2012

Република Македонија на Венециско биенале за архитектура 2004 – 2012

Во Музејот на град Скопје во четврток, во 20 часот, ќе биде отворена изложбата Република Македонија на Венециско биенале за архитектура 2004 – 2012. На изложбата ќе бидат претставени проектите со кои нашата земја настапи на Венециското биенале од 2004 ...

повеќе »
Scroll To Top