Насловна / Author Archives: Порта3 (page 1103)

Author Archives: Порта3

Feed Subscription

Шуто Оризари ќе добие средно училиште за стручни и технички услуги

Шуто Оризари ќе добие средно училиште за стручни и технички услуги

Општина Шуто Оризари од септември ќе добие средно училиште за стручни и технички услуги, одлучи Град Скопје. Одлуката на Градот, предвидувa основање на средно насочено образование, каде најверојатно ќе може да се обучуваат и медицински сестри, градежни и економско-правни техничари, ...

повеќе »

Субвенции од 300.000 евра за „Паркови“

Субвенции од 300.000 евра за „Паркови“

Јавното претпријатие „Паркови и зеленило“ доби субвенции од буџетот на Град Скопје во износ од 15 милиони денари (240.000 евра) за покривање на тековните загуби, како и 2,6 милиона денари (42.000 евра) за покривање на трошоците за градскиот пајтон, одлучи ...

повеќе »

„Водовод“ ќе набави пет агрегати и 50 скутери

„Водовод“ ќе набави пет агрегати и 50 скутери

Јавното претпријатие „Водовод и канализација“ ќе набави пет агрегати за отпадна вода и 50 скутери. Советот на Скопје ги усвои измените на инвестициската програма на претпријатието, во која е наведено дека за купување на пумпите се предвидени осум милиони денари, ...

повеќе »

Елегантна атмосфера и отмен амбиент

Елегантна атмосфера и отмен амбиент

Ексклузивниот комплекс Falkensteiner Hotel & Spa се наоѓа во непосредна близина на Задар, на врвот на полуостровот на Пунта Скала, и претставува оаза на врвно задоволство и релаксација. Овој Hotel & Spa е член на престижната групација на Leading Hotels ...

повеќе »

Компаниите што сакаат да тргуваат со отпад треба да извадат и дозволи за складирање и преработка

Компаниите што сакаат да тргуваат со отпад треба да извадат и дозволи за складирање и преработка

Трговија со неопасен отпад може да вршат само компании кои имаат дозвола за негово складирање, третман или преработка. Како што беше речено денеска на прес-конференција во Стопанската комора, согласно најновите законски измени укинати се дозволите за тргување со неопасен отпад ...

повеќе »

Побарувачката на недвижности во Србија за шест години се намали за 50 отсто

Побарувачката на недвижности во Србија за шест години се намали за 50 отсто

Во Србија од 2008 година до денес побарувачката за недвижности е падната за 50 отсто, изјави денес за Танјуг претседателот на Управниот одбор на Кластерот за недвижности, Ненад Ѓоѓевиќ, истакнувајќи дека тоа е најголемиот проблем на српскиот пазар на недвижности ...

повеќе »

Со топла вода од „Кежовица“ до градскиот базен за да се гради аква парк

Со топла вода од „Кежовица“ до градскиот базен за да се гради аква парк

За да можат гостите од регионот да имаат пријатен престој во бањата „Кежовица“ во Штип, ЈП „Исар“ реновираше дел од бањскиот комплекс. Обновата ги опфаќа просториите кои служат како мини-хотелско сместување за гостите од страна. Обновена е фасадата на дел ...

повеќе »

Заврши 23. меѓународна Летна архитектонска школа вo Крива Паланка

Заврши 23. меѓународна Летна архитектонска школа вo Крива Паланка

. Со изложбата на дела во конакот на манастирот Свети Јоаким Осоговски во Крива Паланка беше затворена 23. сесија на меѓународната Летна школа за архитектура. Темата на годинашната сесија на школата беше „Капела за природата“, а во стариот манастирски конак ...

повеќе »
Scroll To Top