Насловна / Author Archives: Порта3 (page 1104)

Author Archives: Порта3

Feed Subscription

Нов современ Бит-пазар!

Нов современ Бит-пазар!

Изградбата на новиот Бит-пазар ќе почека барем до наесен. Модернизацијата на пазарот со приземно и надземно ниво сè уште тапка во место, иако лани беше презентирано ново современо решение со традиционални белези на површина од 15.000 квадратни, пишува „Утрински весник“. ...

повеќе »

Нова индустриска зона „Расадник“ во општината Бутел

Нова индустриска зона „Расадник“ во општината Бутел

Советот на општина Бутел, на последната седница го усвои урбанистичкиот план „Расадник“ со кој се оформува за нова индустриска зона на територијата на оваа општина. Инвеститорите имаат можност да инвестираат во изградба на стопански објекти, исклучиво од дејностите на лесната ...

повеќе »

Турска и италијанска компанија заинтересирани за гасификација на Скопје

Турска и италијанска компанија заинтересирани за гасификација на Скопје

„Аксо енерџи” од Турција и „ЦПЛ Kонкордија” од Италија се единствените компании, кои ги исполнуваат бараните критериуми на тендерот за гасификација на Скопје. Проектот за гасификација на Скопје предвидува договор за јавно-приватно партнерство со државата за финансирање, проектирање, изградба, управување, ...

повеќе »

Легализирани уште 50 дивоградби во општина Бутел

Легализирани уште 50 дивоградби во општина Бутел

Педесет граѓани од општина Бутел денеска добија решенија за легализација на нивните дивоизградени објекти. Решенијата ги додели градоначалникот Петре Латиновски. Во законскиот рок во општина Бутел поднесени се вкупно 6.374 барања за легализација. Досега се завршени 2.800 предмети. - Општинските ...

повеќе »

Безжичен полнач за телефони од бетон и плута

Безжичен полнач за телефони од бетон и плута

Стигнуваат мобилните телефони кои ќе се полнат безжично и со нив и првите дизајнерски wireless полначи. Овој триаголен безжичен полнач е направен од два добро познати материјали: бетон и плута. Плутата служи како мек слој на којшто телефоните лежат додека ...

повеќе »

Бразилски модерен ентериер со многу интересни решенија

Бразилски модерен ентериер со многу интересни решенија

Овој прекрасен дом е изграден како втор дом за пар кој живее во Сао Паоло. Бидејќи сопствениците со својата млада ќерка не сакаат да губат драгоцено време за да бегаат од гужвите во градот во текот на викендите, ова семејство ...

повеќе »

Катната гаража спроти „Беко“ ќе го носи името „Тодор Александров“!

Катната гаража спроти „Беко“ ќе го носи името „Тодор Александров“!

Катната гаража што се гради на улицата „Даме Груев“ спроти полициската станица „Беко“, ќе го носи името „Тодор Александров“. Ваква предлог-одлука донесе Градот Скопје, која ќе биде ставена на дневен ред на седницата на градскиот Совет следниот понеделник. Од Градот ...

повеќе »

Имотен лист граѓаните ќе си порачуваат од дома

Имотен лист граѓаните ќе си порачуваат од дома

Граѓаните ќе можат од дома преку интернет да порачаат имотен лист, кој веднаш во електронска форма или по пошта ќе им биде доставен на нивна адреса. Ова во интервју за МИА го вели директорот на Агенцијата за катастар на недвижности, ...

повеќе »

Состанок на градоначалниците на скопските општини

Состанок на градоначалниците на скопските општини

Координативното тело на градоначалници на Скопје денеска ќе ја одржи единаесеттата седница. На дневен ред се дистрибуцијата на решенијата на данокот на имот, информација за поставување времени објекти и урбана опрема на подрачјето на Град Скопје, регулациски планови на Град ...

повеќе »
Scroll To Top