Насловна / Author Archives: Порта3 (page 1102)

Author Archives: Порта3

Feed Subscription

Се санираат дупките зад трговскиот центар „Капитол мол“

Се санираат дупките зад трговскиот центар „Капитол мол“

Општина Аеродром деновиве врши поправање на дупките зад трговскиот центар „Капитол мол“. Поради тоа се повеќе возила се движат и се паркираат во овој реон, па на еден од паркинзите зад трговскиот центар се отворија неколку поголеми дупки кои им ...

повеќе »

Традиционална балканска стрип смотра во Лесковац

Традиционална балканска стрип смотра во Лесковац

Од денес па до 29 јуни во Лесковац, во соседна Србија се одржува традиционалната 16-та по ред Балканска смотра на млади стрип автори, најстара манифестација од сферата на оваа уметност во регионот. Организатори на истата манифестација се Лесковачкиот културен центар ...

повеќе »

Алтернативна и креативна употреба на јавниот простор

Алтернативна и креативна употреба на јавниот простор

На 2 јули во 20 часот во мобилната галерија „CAC“ во паркот на Франкофонијата во Скопје, ќе се отвори изложбата „Размена на искуства и информации во јавен простор“. Автори на проектот се Дамјан Кокалевски и Милан Диневски со групата РЕАКЦИЈА ...

повеќе »

Отворен новиот современ театар во Велес

Отворен новиот современ театар во Велес

Велес доби нов театар по светски стандарди. Примопредавањето се случи во присуство на премиерот Никола Груевски, министерката за култура Елизабета Канческа Милевска, заменик-министерот за култура Драган Недељковиќ, министрите Гордана Јанкуловска, Зоран Ставревски и Иво Ивановски… Директорот на театарот Јордан Витанов, ...

повеќе »

Тули од печурки посилни од бетон!

Тули од печурки посилни од бетон!

Mикологот Philip Ross има сериозен пристап кога се во прашање печурките, но не како извор на храна – наместо тоа, тој ги користи печурките како материјал за градење. Под земјата, печурките формираат широка мрежа на тенки влакна слични на корен, ...

повеќе »

Нова објава за парцели во населбата Јака

Нова објава за парцели во населбата Јака

Општина Илинден распиша нова објава во која се нудат парцели во новата населба Јака со намена за изградба на А1- домување во станбени куќи со компатибилни класи на намени: Б1, В1 и Д3. Досега во оваа нова населба од понудените ...

повеќе »

Ново зеленило и 780 садници во населба Пролет

Ново зеленило и 780 садници во населба Пролет

Општина Центар започна голема акција за обновување на зеленилото и тревните површини во населбата Пролет. Како што информираат од општина Центар, овој дел на Скопје ќе го красат 779 садници и ќе придонесат за почист квалитет на воздухот во воздушно ...

повеќе »

Нова постојка пред Соборниот храм за меѓуградски автобуси

Нова постојка пред Соборниот храм за меѓуградски автобуси

Нова автобуска постојка за меѓуградски автобуси ќе се обележи на булеварот „Партизански одреди“ пред Соборниот храм за меѓуградски превоз на патници. Оваа локација веќе ја користат патниците и превозниците од другите градови и секојдневно може да се забележи дека граѓаните ...

повеќе »

Mапирање на јавните простории во Скопје

Mапирање на јавните простории во Скопје

Град Скопје ја реализираше стратешката цел 5. „Развивање ефикасни механизми и модели за употреба на јавен простор/отворен простор во културата“ од „Стратегијата за развој на културата на Град Скопје 2012-2015“, со тоа што изврши мапирање на јавните простори во Скопје, ...

повеќе »
Scroll To Top