Насловна / Архитектура / 10 интересни резиденцијални базени

10 интересни резиденцијални базени

Современиот дизајн на базен не значи секогаш дека базенот е изграден неодамна или дека ги има сите најсовремени технолошки карактеристики и материјали. Дизајнот на резиденцијални базени датира од Калифорнија во 30-тите години на минатиот век, кога богатите филмски sвезди биле во можност да си дозволат куќи со уредени пејзажи кои го спојуваат внатрешниот и надворешниот живот. Овие рани резиденцијални базени често ја одразувале архитектурата на куќата, надополнувајќи го нејзиниот дизајн. А Калифорнија, со својата блага клима и просторите за живеење на затворено и на отворено, беила неофицијална престолнина на резиденцијални базени.

Donnell Pool

donel_resize

Во 1948 година, познатиот пејзажен архитект Thomas Church, заедно со пејзажниот архитект Lawrence Halprin и архитектот George Rockrise, ја проектирале градината Donnell Garden во Sonoma, Калифорнија, за семејството на Dewey и Jean Donnell. Градината – особено базенот со во форма на бубрег со слободна форма – е икона на модернистичкиот дизајн и еден од најзачуваните примери што сè уште постојат.

Интересните карактеристики на базенот Donnell вклучуваат мал „остров“ во базенот со скулптура на Адалин Кент, пловечка палуба и неговата модерна биоморфна форма.

Infinity on the Edge

infi_resize

Овој бесконечен базен е изграден за да го искористи неверојатниот поглед и нуди многу дополнителни додатоци, вклучително и: бар за пливање, платформа за сончање, LED осветлување во боја, сад за оган, плочки од медитерански сино стакло во базенот; со гранитни плочки на палубата и просторија за опрема изградена под базенот со лесен пристап од страна.

Pool with Fish Mural

fish_resize

Добар пример за продолжување на архитектонскиот дизајн во дворот и базенот, овој дом има базен со крила кои се прелеваат во сливник со пониско лежиште, каде што водата се влева во резервоар за баланс на спротивниот крај од базенот. Од повисоко место на крилниот базен се чини дека водата е со посебни карактеристики или е соседен базен. Апстрактен мурал со риби на потпорниот ѕид ги спојува двете води.

Modern Marvel

marvel_resize

Конзолен покрив со отвор овозможува сонцето да сјае до лежалките под него. Неколку чекори подалеку е базен кој ги повторува чистите, хоризонтални линии на куќата.

Aqua Illumination

iluminat_resize

Долг, тесен правоаголен базен е уметнички осветлен од студиото Patdo Light Studio од Port Chester, Њујорк, за да ги надополни геометриските форми на оваа модерна куќа, но не и да им биде конкуренција.

South Africa’s Spa House

spa_resize

Често фотографираната Spa House во Кејп Таун, Јужна Африка, е добар пример за модерна архитектура со уредување на околината.  Проектот на бирото Metropolis Design, содржи пловечка палуба и спа центар лоцирана под водната линија, што може да се види преку голем прозорец во куќата.

Cantilever and Curves

curves_resize

Конзолен кров дава чувство на проширување на куќата на отворено, обезбедувајќи засолниште, свеж воздух и живот на отворено истовремено. Закривена, подигната тераса му дава на базенот необична, впечатлива форма, подобрена со уметничко осветлување.

Island Vista

island_resize

Хоризонтот се повторува во линеарната линија на кровот, со отворен дизајн кој животот во затворено и на отворено го прави беспрекорен. Овој збазен ги повторува линиите – чист правоаголник кој се чини дека е продолжение на океанот.

Krisel Modernist

kirsel_resize

Проектиран од модернистичкиот архитект Вилијам Крисел, овој дом во Палм Спрингс е реновиран и обновен од Studio AR&D Architects за да се зачува архитектонскиот интегритет на домот. Во баазенот одекнуваат хоризонталните линии и геометријата на домот, прекрасно комбинирајќи ги затворените и отворените простори.

Eco Retreat

eco_resize

Дом и двор со силен фокус на одржливост и иновации. Природата се имитира со мешавина од водни растенија, трска и лотос. Водопад се распрснува низ голема природна карпа, додека локалните речни камења се користени за површините на базенот. Продолжувајќи со природната тема, скалите за влез во базенот направени се од рачно исечен камен, а потоа нагласени со сини ЛЕД светла.

Слоевите на филтрациони медиуми помагаат да се создаде органски систем за филтрирање што го прави базенот чист за пливање и безбедно живеалиште за одредени видови риби, вилински коњчиња, жаби и други животни.

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top