Насловна / Вести / 10 идеи за претворање на терасата во омилен дел од станот

10 идеи за претворање на терасата во омилен дел од станот

Добро време е да почнете да размислувате за топлите денови и да направите план за подобрување на домот. Терасата е простор на кој не посветуваме доволно внимание и затоа често не ја користиме правилно. Наместо да биде магацин за помалку потребни работи во станот или да звучи празно, терасата може да стане вистинска оаза за релаксација, читање, дружење.

Нудиме десет одлични решенија кои можете да ги примените во вашиот дом и да го трансформирате овој простор, без оглед дали е застаклена тераса или балкон, во вашето ново омилено катче.

Зелена област за појадок

terasa1

Дали има нешто подобро отколку да го почнете денот на убаво место и во добро друштво? Наредете го просторот така што првото утринско кафе и појадок можат да се уживаат со членовите на семејството и на терасата, за што ќе треба шанки и неколку бар-столчиња.

Цветен агол за читање

terasa2

Комбинацијата на различни материјали и бои во мал простор може да изгледа многу хармонична и интересна. Секое парче мебел е украсено со атрактивен и различен дизајн, но благодарение на истите бои и тонови што се користат на мебелот и украсните предмети, сето тоа е поврзано во една хармонична целина.

Смирувачка околина за одмор

terasa3

Материјалите и боите кои потсетуваат на природата, прават да се чувствуваме удобно и опуштено во просторот. Затоа, користете дрво за да покриете поголеми области како sидовите и освежете го просторот со светло зелени детали. Не заборавајте на цвеќињата – два, три саксии се доволни што можете да ги ставите во украсни плетени корпи за совршено да се вклопат во просторот. Особено интересен е наслонот на клупата.

Гнездо за релаксација

terasa4

Претворете ја терасата во празнична оаза. За целосно опуштање од стрес, наредете го целиот простор за уживање – ставете ароматични свеќи и уживајте во удобната фотелја. Збогатете го просторот со растенија, кои можете да ги поставите на практичен и украсен ѕид направен од дрвени летви.

Повеќенаменски простор

terasa5

Искористете ги предностите на повеќенаменското подрачје за внатрешен двор: практичен висок шанк со бар-столче може да послужи како место за работа, вечера, пиење кафе, а дополнителното подрачје за седење ќе обезбеди дрвената клупа. Ова корисно парче мебел исто така има многу простор за складирање на предмети под просторијата за седење.

Инспиративен простор за работа

terasa6

Терасата е всушност многу погодно место за работа – тој е затскриен и тивок дел од станот, кој е доволен за да се смести биро, полици и комода за чување на потребните материјали и книги. Изобилството на природна светлина е загарантирано, а погледот кон околината може да послужи како инспирација или одмор за очите од читање.

Максимално искористен простор

terasa7

Дури и многу мала тераса може да се организира да биде корисна. Користете ја целата ширина на терасата за да поставите клупа со украсни перничиња и поставете маса на ѕидот што по потреба може да се склопи и расклопи. Користете претежно светла палета на бои за sидовите и мебелот за просторот да изгледа поголем.

Мини дневна соба

terasa8

Пренесете ја удобноста на вашиот дом во терасата. Ако е доволно голема, терасата може да се организира да потсетува на соба – поставете тепих, тросед, фотелји, лустери и слики, а ѕидовите претворете ги во топли или интензивни бои, користејќи привлечни дизајни.

Сончева градина на терасата

terasa9

Терасата исполнета со зеленило сигурно ќе стане место за уживање. Намалениот, но секогаш ажуриран мебел ќе додаде на модерниот и елегантен изглед на терасата, а ако изберете мебел и ткаенини во светло-беж или бела боја, дополнително ќе ги потенцирате бујното зеленило и шарени цвеќиња на растенијата. Керамички плочки на подот што имитираат дрво ќе се вклопат совршено во целиот простор.

Убаво место за дружење

terasa10

Сончев агол за дружба со пријателите. Со неколку украсни предмети и ламби, како и атрактивен мебел за седење, можете да создадете впечаток дека сте во градината на пријатно и интимно кафе или ресторан.

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top