Насловна / Архитектура / Зграда во Мајами – ново чудо на Заха Хадид

Зграда во Мајами – ново чудо на Заха Хадид

Славната Заха Хадид одлучи на светот да му го претстави своето ново архитектонско чудо насловено One Thousand Museum.

zaha hadid majami (2)

Изградбата на овој објект е веќе започната и дефинитивно ќе биде еден од најпрепознатливите објекти во архитектонската магија на Мајами.zaha hadid majami

One Thousand Museum ќе има 62 ката, на коишто ќе се наоѓаат станбени простори, дуплекс апартмани, како и мноштво деловни простории. Ова ќе биде прв објект кој ќе има околу себе егзоскелет кој ќе дава цврстина, но, и нова димензија на оваа прекрасна зграда. Овој егзоскелет ќе биде направен од мешавина од фиберглас и бетон.zaha hadid majami (3)

Станарите на оваа зграда, исто така, ќе имаат на располагање убав панорамски поглед на Мајами и заливот, пристап до хелиодром, како и аква центар, кој нуди многу базени и незаборавна забава.zaha hadid majami (4)

Се претпоставува дека објектот ќе биде завршен во 2017 година.zaha hadid majami (5) zaha hadid majami (6) zaha hadid majami (7) zaha hadid majami (8)

Испрати коментар

Scroll To Top