Насловна / Вести / Валандовчани собираат потписи за референдум за изградба на рудници

Валандовчани собираат потписи за референдум за изградба на рудници

Граѓанската иницијатива „Спас за Вландово“ од денес ја започнува акцијата за собирање на 2.000 потписи за да се распише референдум во општинаата за или против рудници.

Оваа одлука  доаѓа откако минатата недела Советот на Валандово ја отфрли иницијативата да се расправа за  референдумско изјаснување на валандовчани, откако советниците од ВМРО – ДПМНЕ гласаа воздржано. Активистите добиле зелено светло од ДИК во нивната подрачна единица во Валандово да се соберат потребните потписи за да се отпочне постапката за референдум.kazandol

Во Валандово веќе интензивно се гради Казандол, чиј директор тврди дека со технологијата што ќе ја инсталираат нема да ја загадуваат животата средина.

За Казандол идниот месец ќе се изјаснуваат и жителите на Богданци кои на последната седница донесоа одлука за одржување референдум за или против рудници.

Испрати коментар

Scroll To Top