Насловна / Архитектура / Стара црква трансформирана во современ дом

Стара црква трансформирана во современ дом

слика-1

Со локација во Чикаго, оваа црква од 510 метри квадратни е трансформирана во современ дом за живеење од дизајнерското студио Linc Thelen Design. Куќата содржи седум спални соби, шест бањи и дневна просторија со огромни димензии и неверојатна висина од 7,5 метри. слика-2

Наместо целосно отфрлање на претходно постoeчките елемнти од црквата, дизајнеркото студио се решава да ги задржи витражите на прозорците и оригиналната тула. Останатите парчиња мебел, иако се во модерен стил, совршено се вклопуваат во рамките на постоечката структура.
слика-3 слика-4 слика-5 слика-6 слика-7 слика-8 слика-9 слика-10 слика-11 слика-12 слика-13

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top