Насловна / Вести / Романтичен ресторан во Шангај исполнет со цвеќе

Романтичен ресторан во Шангај исполнет со цвеќе

Ресторанот Томакадо, неодамна отворен во Меѓународниот финансиски центар во Шангај, е хибриден објект, кој комбинира ресторан и бутик за цвеќиња. Основачите на кафулето сонувале да создадат оаза на мир и тишина среде вревата на деловниот центар и се свртеле кон темата на природата. Проектот е нарачан од архитектонското студио Лианг, кое дизајнирале лесен ентериер со деликатни цветни мотиви.

restoran

Архитектурата на ресторанот игра посебна улога во проектот: елементи од поедноставени форми, заоблени прегради и динамично спирално скалило создаваат еден вид „кожурец“ што го изолира просторот, но го остава отворен за сончевите зраци.

restoran1

Авторите користеле текстуриран малтер во беж и крем нијанси, мебел тапациран со лесни ткаенини и бели светилки. Деликатната шема на бои е надополнета со цветни композиции.

restoran2

Архитектите ја опфатиле футуристичката фасада на кафулето со асиметрични отвори со речиси незабележлив еднобоен релјеф на кој се прикажани стебла и пупки, а главната декорација на салата е инсталација од бели цветови, поставена над скалите.

restoran3

Авторите успеале да не се занесат со декорацијата и да ја почитуваат мерката: централниот мотив се повторува во форма на светилки и дизајн на ѕидни панели.

restoran4

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top