Насловна / Вести / Поради магла откажани летови на скопскиот аеродром

Поради магла откажани летови на скопскиот аеродром

Поради појава на магла, видливостa е намалена кај Тетово, Велес, Кула и Штип од 30 до 50 метри, а во Петровец, Маџари, Кочани, Неготино и Македонски Брод од 100 до 150 метри.maglanaskopskiotaerodrom

Maглата е причина за откажување и пренасочување на дел од летовите од скопскиот аеродром.

Од утрово не се реализирани летовите кон Виена и Истанбул, од Охрид е пренасочен летот за Ајндховен и Лубек, а реализирани се полетувањата кон Загреб и Гетеборг. Од ноќеска нема слетувања на скопскиот аеродром. Главно пренасочени кон софискиот аеродром се летовите од Виена, а кон Охрид летовите од Малме и Барселона.Блокадата ќе трае се додека не се крене маглата.

Сообраќајот на државните патишта во Македонија се одвива без забрани, по наместа влажни коловози.

 

Испрати коментар

Scroll To Top