Насловна / Вести / Општина Центар урива диви тераси

Општина Центар урива диви тераси

Општина Центар утрово почна со уривање на диви тераси на кафеаните. Во Дебар Маало работници ангажирани од Општината прво почнаа со отстранување на нелегалната тераса на кафеаната „Шпаиз“ на аголот на Боемска улица и „Орце Николов“.

IMG_20190611_101322
Од Општината велат дека имаат издадено 16 решенија за уривање на летни тераси и сите една по една ќе се отстрануваат бидејќи тоа не го сториле сопствениците.

IMG_20190611_101054
„Сите објекти кои ќе се уриваат имаат отстапување од Правилникот за летни тераси. Најчесто имаа одобрение за на пример икс метри летна тераса, а зафаќаат двојно или тројно повеќе, притоа узурпираат јавен простор” , велат од Општина Центар.

IMG_20190611_101005

IMG_20190611_101356

IMG_20190611_101542

IMG_20190611_101157

IMG_20190611_101238

IMG_20190611_101111

фото: КИРО ПОПОВ

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top