Насловна / Вести / Новата Tesla со домет од 1000 километри?

Новата Tesla со домет од 1000 километри?

Коосновачот и главен извршен директор на компанијата Tesla, Elon Musk  неодамна на социјалните мрежи објави дека новиот електричен спортски автомобил на оваа компанија, Tesla Roadster ќе има домет од дури 1000 километри. Според најавите, овој автомобил кој во моментот е во развојна фаза ќе има забрзување од 0-100 km/h  за неверојатни 2,1 секунди, а најголемата брзина ќе биде 400 km/h. Покрај тоа, предвиден е погон на сите тркала. Очекуваната цена на основниот модел е околу 200.000 УСД.

roadster1

roadster2

roadster3

roadstrar4

 

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top