Насловна / Архитектура / Необични паркинг гаражи во светот

Необични паркинг гаражи во светот

1111 Lincoln Road, Мајами, САД
Зградата се состои од неколку спрата, кои се поврзани со бетонски столбови. Гаражата има 300 места за паркирање, неколку продавници и ресторани на првиот кат и канцеларии на петтиот кат. Една е од најновите згради на South Beach, која со столбовите со различни големини ја разбива монотонијата на вообичаените проекти од овој тип.
neobicni parking garazi vo svetot_02_resizeneobicni parking garazi vo svetot_01_resize

Parc des Celestins, Лион, Франција
Паркинг гаража која се наоѓа директно под историскиот француски плоштад на Лион. Главниот проблем на архитектот му било осветлувањето на просторот, и тоа е решен со големо огледало, кое рефлектира светлина на сите седум спрата на гаражата.neobicni parking garazi vo svetot_08_resizeneobicni parking garazi vo svetot_09_resize

Santa Monica Civic Center Parking Garage, Санта Моника, САД
Паркинг комплексот Santa Monica Civic Center Parking Garage е првиот гаражен комплекс, кој беше прогласен за прв комплекс од ваков тип со меѓународен сертификат за еколошка свест, и за една од најпрогресивните современи згради. Фасадата е осветлена со разнобојни светла, кои впечатливо ја истакнуваат целата зграда. Фотонапонските панели обезбедуваат електрична енергија за речиси целата зграда, а природниот систем на вентилација ја исполнува климатизациската функција.
Поголемиот дел од материјалот е еколошки прифатлива.
neobicni parking garazi vo svetot_06_resizeneobicni parking garazi vo svetot_07_resize

Veranda Car Park, Ротердам, Холандија
Холандски архитект Paul de Ruiter дизајнира паркинг гаража Veranda Car Park во стилот на футуризмот. Конструкцијата е планирана за 650 автомобили, а во внатрешноста на зграда во рамките на стадионот, се наоѓаат ресторани, продавници и други рекреативни активности. Проектот беше замислен како симбол на транзиција на холандската култура на едно ново ниво, каде што на смена на бетонската масивност доаѓа металниот минимализам.neobicni parking garazi vo svetot_04_resizeneobicni parking garazi vo svetot_05_resize

Michigan Theater Parking Garage, Детроит, САД
Во прашање е киносала во неоренесансен стил, што е изградена во 1926 година. Во минатите времиња зградата била скапоцен камен на градската архитектура и ноќниот живот на Детроит и пошироко, прекрасна сала која можела да смести повеќе од 2000 гледачи. Во 1976 година, зградата целосно престанала да работи и била предвидена за уривање, но подоцна било откриено дека уривањето би можело да им наштети на околните згради и затоа била претворена во гаража. Од тогаш, оваа интересна зграда функционира исклучиво како надземна гаража.
neobicni parking garazi vo svetot_10_resizeneobicni parking garazi vo svetot_03_resize

Испрати коментар

Scroll To Top