Насловна / Хортикултура (page 2)

Категорија: Хортикултура

Feed Subscription

Lodhi Gardens, Индија: Место каде што се среќаваат историјата и природата

Lodhi Gardens, Индија: Место каде што се среќаваат историјата и природата

Lodhi Gardens е простран зелен парк лоциран во срцето на Делхи. Во него се наоѓаат мавзолеите на двајца владетели, султани на Делхи, односно Mohammed Shah и Sikander Lodhi, заедно со други градби. Со импресивна архитектура и беспрекорна природна убавина, градината ...

повеќе »

Најголемиот лавиринт во Европа во форма на Лего фигура

Најголемиот лавиринт во Европа во форма на Лего фигура

Во Северен Јоркшир, по повод 90 години постоење на компанијата Лего, направен е најголемиот лавиринт во Европа и тоа во форма на Лего фигура, која е 3.500 пати поголема од вистинската. „Лавиринтот на површина поголема од осум фудбалски игралишта е ...

повеќе »

Растение кое изгледа одлично во сите ентериери

Растение кое изгледа одлично во сите ентериери

Доколку сте во потрага по ново зеленило во вашиот дом кое нема да бара премногу грижа, време е да дознаете повеќе за Кинескиот долар или Pilea peperomyoida. Ова зимзелено растение кое потекнува од јужна Кина е препознатливо по неговите кружни ...

повеќе »

Хортензија – цвеќето на нашите баби се враќа во мода

Хортензија – цвеќето на нашите баби се враќа во мода

Хортензиите со прекрасни цветови во различни бои и нијанси ги разубавуваат градините во текот на летото се до есента. Дури и кога не цветаат, нивните големи темнозелени листови се интересна декорација, особено во комбинација со цвеќињата во градината. Хортензиите по ...

повеќе »

Денaли, Алјаска: Место каде што станува јасно колку е човекот мал во споредба со природата

Денaли, Алјаска: Место каде што станува јасно колку е човекот мал во споредба со природата

Постојат места за кои се вели дека изгледаат како од разгледница, затоа што се нестварни, величествени, едноставно совршени. Едно од таквите места е Алјаска, држава која се наоѓа на крајниот север на Америка, а која претставува мелем за очите, но ...

повеќе »

Инженерски прстен за дванаесет најдобри дипломци од инженерските факултети

Инженерски прстен за дванаесет најдобри дипломци од инженерските факултети

Дванаесет најдобри дипломци од инженерските факултети, денеска го добија признанието Инженерски прстен. Тие се придружија на плејадата од 202 носители на ова престижно признание што го доделуваат Инженерската институција на Македонија и Комората на овластени архитекти и овластени инженери, под ...

повеќе »

Сарделата е цвет кој никогаш не излегува од мода

Сарделата е цвет кој никогаш не излегува од мода

Некогаш рустикална и романтична, а понекогаш и со ретка убавина како егзотичен вид, сарделата е цвет многу лесен за нега и можете да ја комбинирате на балкон како сакате. Исто така сарделата е цвет кој никогаш не излегува од мода. ...

повеќе »

Најневеројатните градини во светот

Најневеројатните градини во светот

Шато де Виландри, Индре и Лоара, Франција Градините на замокот Виландри од ренесансната ера се богати со органски производи, благодарение на напорите на покојниот Јоаким Карвало и неговата американска сопруга Ен Колман, прабаба и прадедо на сегашниот сопственик, Анри Карвало. ...

повеќе »

Каламинтa – растение на годината

Каламинтa – растение на годината

Каламинта (Calamintha nepeta ssp. nepeta), избрана како растение на годината на Здружението за повеќегодишни растенија, е омилено растение на многу градинари. Растението потекнува од Европа и медитеранскиот регион, член е на семејството нане и успева на сончеви локации. Сиво-зеленото зеленило ...

повеќе »
Scroll To Top