Насловна / Архитектура / Дубаи: Луксузна хипер кула, претендира да стане највисока резиденцијална зграда на светот

Дубаи: Луксузна хипер кула, претендира да стане највисока резиденцијална зграда на светот

Моќните брендови Binghatti и Jacob & Co, го претставија својот улта- луксузен облакодер во Дубаи. Проектот Burj Binghatti Jacob & Co Residences претендира да стане највисока резиденцијална зграда на светот. Овој облакодер отвора нова ера во луксузното домување и се наоѓа во срцето на најеминентниот финансиски кварт на Дубаи. Проектот дефинираше и нов термин во недвижностите – хипер кула.

burjdubai1

burjdubai3

Зградата ќе има над 100 ката, со раскошни двособни и трисобни станови. Се одликува со уникатен дизајн во препознатливиот стил на брендот за часовници и накит Jacob & Co и водечкиот проектант во Дубаи Binghatti. Облакодерот има повеќе катови посветени на разни погосности з астанарита, како што се базен со поглед на Дубаи, луксузен спа центар и теретана. Предвидено е зградата да нуди услуги на телохранители, возачи или приватни готвачи. На врвот на облакодерот ќе се наоѓаат петте најлуксузни пентхауси во Дубаи. Материјалите, деталите и завршните работи се осмислени и проектирани во соработка со дизајнерите на Jacob & Co, а на заинтересираните им се нудат и ексклузивни часовници и накит, од кои повеќето с еуникатни или дел од ограничени колекции.

burjdubai4

Muhammad Binghatti, извршен директор и шеф за архитектура на компанијата Binghatti, истакнува дека овој проект претставува партнерство на двајца истомисленици и дека двата бренда се во постојана потрага по апсолутна елеганција. Брендовите се создадени од чиста желба да се постигне рушење ан границите.

 

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top