Насловна / Author Archives: Порта3 (page 1209)

Author Archives: Порта3

Feed Subscription

Демир Капија – Смоквица: Се комплетира патната сложувалка север-југ

Демир Капија – Смоквица: Се комплетира патната сложувалка север-југ

Старата идеја за автопатот „Братство-Единство“, како автопатско решение од југословенско-австриската граница во Словенија (кај Крањска Гора) сè до југословенско-грчката во Македонија (кај Гевгелија), преку Љубљана, Загреб, Белград и Скопје, во Македонија беше реализирана како поединечни делници автопат меѓусебно поврзани со ...

повеќе »

Изложба „Еко технологии во современата изградба“ во Белград

Изложба „Еко технологии во современата изградба“ во Белград

Изложбата Еко-технологии во современата изградба, во организација на Arhisolar, списанието „Еко-куќа“ и асоцијацијата Ekokult+, ќе се одржи од денес до 19 април во рамките на 41. Меѓународен саем на градежништво во Белград. Темата на изложбата е одржлива архитектура, соларни домови, ...

повеќе »

Даниел Либескинд на саемот за мебел во Милано

Даниел Либескинд на саемот за мебел во Милано

Познатиот архитект Даниел Либескинд, на Саемот за мебел Милано 2015, се претставува со специфична инсталација наречена „Идните цвеќиња“. Инсталацијата е претставена преку геометриски форми во јака црвена боја и воедно ги обединува архитектурата, дизајнот, уметноста и естетиката. Доминантен елемент од ...

повеќе »

Павилјонско решение на модерна приватна вила

Павилјонско решение на модерна приватна вила

По барање на клиентот, да се искористи надворешниот простор и да се овозможат погледи кон околното езеро, архитектонското студио Lake Flato Architects проектираа современо решение на приватната вила. Вилата се наоѓа сместена езерото Остин во Тексас. Предизвикот е решен со ...

повеќе »

Утре се отвора 41. Меѓународен саем за градежништво во Белград

Утре се отвора 41. Меѓународен саем за градежништво во Белград

Главниот настан на календарот на градежната индустрија во Србија, 41. Меѓународен саем за градежништво Seebbe, официјално ќе биде отворен во среда (15 април) во 11 часот, во сала 4 од Белградскиот саем. Насловот на овој настан е „Ја градиме иднината ...

повеќе »

Ентериер на мал стан со стил

Ентериер на мал стан со стил

Иако понекогаш големите простори може да бидат подобри, со оглед на тоа што се повеќе живееме во градови кои се пренаселени, и од малите станови можеме да добиеме простор со стил, доколку е дизајниран од добар дизајнер. Добриот дизајнер би ...

повеќе »

Карван за промоција на проектот „Купи куќа, купи стан“

Карван за промоција на проектот „Купи куќа, купи стан“

Во организација на Министерството за финансии од четврток стартува карван за промоција на проектот „Купи куќа, купи стан“. Целта на карванот е да ги презентира пред граѓаните можностите и поволностите од проектот со субвенција од Владата да се обезбеди сопствен ...

повеќе »

Ново решение за струшкиот плоштад

Ново решение за струшкиот плоштад

Петнаесет студенти по архитектура, искусни архитекти и дизајнери од Европа до крајот на овој месец ќе работат на новото решение за струшкиот плоштад и на центарот на градот. Ова е дел од проектот „Градот никогаш не спие“ што го реализира ...

повеќе »

Креативност на работното место

Креативност на работното место

Главниот графички дизајнер во компанијата eBay Enterprise во Сан Франциско, Ben Brucker слободното работно време го искористил за изразување на својата креативност со поставување  на 8.024 стикери во различни бои. Стикерите формираат портрети на различни суперхерои и ликови од стриповите ...

повеќе »
Scroll To Top