Насловна / Author Archives: Порта3 (page 1208)

Author Archives: Порта3

Feed Subscription

Нов футуристички хотел за Зимските олимписки игри 2018 во Јужна Кореја

Нов футуристички хотел за Зимските олимписки игри 2018 во Јужна Кореја

По повод огромниот број на туристи кои се очекуваат во Јужна Кореја за Зимските олимписки игри 2018 година, архитектонското студио Planning Korea Designs проектираше нов хотел со футуристички дизајн. Формата на објектот се извиткува создавајќи каскадни зелени тераси. Модерната фасада ...

повеќе »

Инсталации на животни изработени од рециклирачки материјал

Инсталации на животни изработени од рециклирачки материјал

Зоолошката градина во Филаделфија минатата недела отвори нова изложба каде што ги претстави инсталациите на животни направени целосно од рециклирачки материјали. На изложбата работеле вкупно 12 меѓународни уметници. Преку оваа идеја се доведуваат до прашање два од големите светски проблеми: ...

повеќе »

Станбени згради како станбени структури

Станбени згради како станбени структури

Еволуција на станбени згради Со развојот на идустријата и потребата за нови работни места, се развиваат градовите, се зголемуваат зоните за домување и сè повеќе се градат станбени згради со различни типови и височини, најчесто станбени блокови. Промената на типот ...

повеќе »

Брус Вилис се враќа во Њујорк

Брус Вилис се враќа во Њујорк

Ѕвездата на филмот „Умри машки“, славниот Брус Вилис, купи нов дуплекс во Њујорк, со поглед на Централ Парк. Него овој нов дуплекс го чини 17милиони долари, а го купил од Весли Иденс, еден од сопствениците на „Милвоки Бакс“. Се работи ...

повеќе »

10 најпознати куполи во светот

10 најпознати куполи во светот

10. Reichstag Зградата на германскиот парламент е изградена во 1894 година, а проектант бил Paul Wallot, чија цел било овој објект визуелно да ги имитира ренесансните палати. По оштетувањето на овој објект во 1933 година, над него се вршени повеќе ...

повеќе »

ЕУ ќе вложи милијарда евра во инфраструктурата на Западен Балкан

ЕУ ќе вложи милијарда евра во инфраструктурата на Западен Балкан

Европската Унија ќе вложи милијарда евра во инфраструктурата на земјите од Западен Балкан, соопшти денеска делегацијата на ЕУ во Босна и Херцеговина. – ЕУ планира да вложи милијарда евра во текот на следните пет години во развој и поврзување на ...

повеќе »

Во Турција почна градба на првата АЕЦ

Во Турција почна градба на првата АЕЦ

  Турција денеска почна со градба на првата атомска електроцентрала што ќе се гради во Аккујо во јужна Турција. Проектот е вреден 19 милијарди евра и ќе ја гради руската компанија „Росатом“. Се очекува АЕЦ да почне со работа во ...

повеќе »

Креативно: Како да ги искористите скршените саксии?

Креативно: Како да ги искористите скршените саксии?

Трендовите во градинарството се менуваат постојано. Креативните декорации на домашните градини се особено популарни кај сопствениците на куќи со поголем двор. Една практична идеја е како да ги искористите на интересен начин скршените саксии и садови. Тие може да се ...

повеќе »

Студентите денес повторно ќе предаваат за ГТЦ

Студентите денес повторно ќе предаваат за ГТЦ

Поради покажаниот интерес на првата интерактивна настава, студентите од Архитектонскиот факултет, во рамките на кампањата „Излези за ГТЦ“, ќе организираат и втора прошетка низ Градскиот трговски центар која ќе има цел да ги запознае граѓаните со културните и архитектонските вредности ...

повеќе »
Scroll To Top