Насловна / Author Archives: Порта3 (page 1211)

Author Archives: Порта3

Feed Subscription

Мини „Версај“ во Њујорк

Мини „Версај“ во Њујорк

Овој стан на Петта авенија во Њујорк е сопственост на дизајнерот на ентериери Хауард Слаткин, и всушност претставува омаж на Версај. Слаткин го купил овој стан кој има беспрекорен поглед на Централ Парк и неговиот  живописен северен терен пред две ...

повеќе »

Нов салон за ѕидни декоративни панели во Скопје

Нов салон за ѕидни декоративни панели во Скопје

Во Скопје, на улица „Наум Наумовски Борче“ бр.50, во Дебар Маало, отворен е нов салон за ѕидни декоративни панели. „Студио Хабитат“ е екслузивен застапник за панелите на холандската компанија WallArt во Македонија. ​ Панелите се модерни и еколошки, изработени од ...

повеќе »

„Ре-Медика“ прослави 10 години постоење

„Ре-Медика“ прослави 10 години постоење

По повод јубилејот, во свечена атмосфера во хотелот „Александар Палас“, синоќа беше одбележан овој значаен десетти роденден, на кој присуствуваа многу гости, врвни експерти од областа на медицината, образованието, бизнис-секторот, како и амбасадори, бројни соработници и партнери на „Ре-Медика“. Пред ...

повеќе »

Калатрава – автор на новата православна црква на Менхетен

Калатрава – автор на новата православна црква на Менхетен

Славниот шпански архитект Сантијаго Калатрава го потпишува новиот проект за нова православна црква која ќе се гради во рамките на Светскиот трговски центар во Њујорк во САД. Црквата ќе се гради во меморијалниот парк посветен на трагичниот настан од 2001 ...

повеќе »

Студентите денес ќе предаваат за ГТЦ

Студентите денес ќе предаваат за ГТЦ

Во рамките на кампањата „Излези за ГТЦ“, денес (09.04.2015) со почеток во 18 часот студентите од Архитектонскиот факултет во Скопје ќе одржат предавање и прошетка низ ГТЦ. Предавањето започнува на платото на ГТЦ од страната на „Жена парк“. Секој заинтересиран ...

повеќе »

Привремен павилјон како порозна монументална структура

Привремен павилјон како порозна монументална структура

Привремениот павилјон „Fav Pavillion“ поставен во Чиле треба да служи за тековниот уметнички фестивал. Лесната конструкција е покриена со полиестер ткаенина, што дава одредена транспарентност на објектот. Програмата е поделена во два дела: јавен дел дизајниран како градина која служи ...

повеќе »

Светлечки инсталации поставени во природни пејзажи

Светлечки инсталации поставени во природни пејзажи

Корејскиот фотограф Lee Jeong Lok со употреба на светлина создава природни пејзажи на отворено со додавање на светлечки геометриски форми, пеперутки и букви од корејскиот јазик. Светлечките инсталации ги поставува околу планинските карпи, потоа како лебдечки знаци над морето и ...

повеќе »

Отворен нов Супер Тинекс маркет во катната гаража на „Јужен булевар“

Отворен нов Супер Тинекс маркет во катната гаража на „Јужен булевар“

Компанијата „Тинекс“ го отвори 10-тиот Супер Тинекс маркет во катната гаража на „Јужен булевар“. Објектот, кој се простира на 1.300 м2 и во него работат 46 лица, ги соддржи сите оддели за современо пазарување, од свежо месо и риба, пиљара, ...

повеќе »

Royal Dutch Shell ќе го купи BG Group за 70 милијарди долари

Royal Dutch Shell ќе го купи BG Group за 70 милијарди долари

Нафтената корпорација Royal Dutch Shell ќе го купи британскиот производител на гас BG Group за 70 милијарди долари, пренесоа агенциите. Ова денеска го изјавија двете компании. Тоа е најголемиот договор за спојување во индустријата за изминатата деценија. Експертите забележуваат дека трансакцијата ...

повеќе »
Scroll To Top