Насловна / Author Archives: Порта3 (page 1172)

Author Archives: Порта3

Feed Subscription

Се продава вилата на Кетрин Хепберн

Се продава вилата на Кетрин Хепберн

Легендарната актерка Кетрин Хепберн која почина во 2003 година, поседува фантастичен имот на брег во Конектикат, кој сега е ставен на продажба. Сите љубители на луксузен живот со длабоки џебови, сигурно ќе бидат воодушевени со оваа понуда. На овој имот ...

повеќе »

Реконструкција на јавното осветлување во Кочани

Реконструкција на јавното осветлување во Кочани

Општина Кочани денеска потпиша договорот со компанијата „Минелшредер“ од Белград, Република Србија за замена на  јавното осветлување во Кочани и населбата Оризари. Договорот го потпишаа градоначалникот на Кочани Ратко Димитровски и генералниот директор на компанијата „Минелшредер“  Братислав Вучковиќ. -Овој договор ...

повеќе »

Минималистички скандинавски апартман

Минималистички скандинавски апартман

Скандинавското студио Image Box Studios создаде совршен минималистички ентериер на апартман во Стокхолм. Бело обоено дрво и рустичните елементи создаваат модерен, удобен и топол дом. Белите нијанси кои преовладуваат во просторот се надополнети со светли жолти и сини бои, како ...

повеќе »

„Мис ван дер Рое 2015“ за филхармонијата „Szczecin“ како симбол на градската транзициона природа

„Мис ван дер Рое 2015“ за филхармонијата „Szczecin“ како симбол на градската транзициона природа

Наградата за современа архитектура „Мис ван дер Рое 2015“ ја доби архитектонското студио „Barozzi/Veiga“ за нивниот проект за филхармониска сала „Szczecin“ со локација во градот Шчечин, Полска. Официјалното доделување на наградата се одржа во павилјонот на Мис ван дер Рое ...

повеќе »

Привремена канцеларија поставена во лондонски парк

Привремена канцеларија поставена во лондонски парк

Лондонската фирма Tate Harmer заедно со дизајнерите Natalie Jeremijenko, Shuster + Moseley и фирмата Gensler, дизајнираа привремена канцеларија со локација во близина на лондонскиот парк Hoxton Square. Инсталацијата што функционира како канцеларија, наречена TREExOFFICE, е целосно изработена од пресувана хартија ...

повеќе »

Кировска и Сотировска Богдановска добитници на награда на FLUX Gallery

Кировска и Сотировска Богдановска добитници на награда на FLUX Gallery

На крајот на второто издание на интернационалниот саем за современа уметност „Паратисима Скопје 2015“, беа објавени овогодинешните наградени учесници. Наградите беа поделени во неколку категории, а за специјалната награда од FLUX Gallery беа селектирани уметниците Маја Кировска и Марија Сотировска ...

повеќе »

„Малата балерина“ на Дега на аукција во „Сотеби“

„Малата балерина“ на Дега на аукција во „Сотеби“

Скулптурата „Малата балерина“ на Едгар Дега ќе се продава на аукција во „Сотеби“. Станува збор за една од ретките одливки во бронза на ова дело од Дега што се наоѓаат во приватни колекции. Најголемиот дел од нив е изложен во ...

повеќе »

Пуштена новата фонтана на плоштадот „Македонија“

Пуштена новата фонтана на плоштадот „Македонија“

Отворен е централниот плоштад „Македонија“, а пуштена е во употреба и новата фонтана. За реализација на проектот беа потрошени околу 150 милиони денари од кои една третина вложи Градот, а останатите Владата. Фонтаната е со правоаголна форма и димензии 20 ...

повеќе »

Останува ДДВ стапка од пет отсто на становите

Останува ДДВ стапка од пет отсто на становите

Градежната индустрија е задоволна од најавата за три годишно пролонгирање на повластената даночна стапка од пет проценти за изградба на станови. Тоа дополнително позитивно ќе се одрази врз градежниот сектор и врз вкупната економија, велат од Здружението за градежништво при ...

повеќе »
Scroll To Top