Насловна / Author Archives: Порта3 (page 1171)

Author Archives: Порта3

Feed Subscription

Затворање на термоелектраните во ЈИЕ и замена со обновливи извори на енергија

Затворање на термоелектраните во ЈИЕ и замена со обновливи извори на енергија

Енергетскиот модел на проектот СЕЕ СЕП покажува дека за регионот на Југоисточна Европа поисплатливо е да се применат климатските политики на ЕУ за 2050 г. отколку да продолжи со градење термоелектрани. Според енергетскиот модел за седум земји од регионот на ...

повеќе »

Минималистички бел апартман во Менхетен

Минималистички бел апартман во Менхетен

Историската зграда Flatiron се наоѓа во Менхетен, Њујорк. Изградена во 1902 година, во оваа необична градба постои посебно убав апартман со смирувачки дизајн на ентериерот. Целиот стан е многу светол и воздушест, со нијанси на бела и сива боја. Станбениот простор ...

повеќе »

Жерновски: Бензинска пумпа во новиот ДУП Дебар Mаало нема да има

Жерновски: Бензинска пумпа во новиот ДУП Дебар Mаало нема да има

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, по средбата со жителите кај пaзарчето Буњаковец во Дебар Mаало, соопшти дека бензинска пумпа во новиот ДУП Дебар Mаало нема да има. „На вчерашната средба жителите кои се непосредно до пазарот Буњаковец се согласија ...

повеќе »

Првиот 3д принт на мост во Амстердам

Првиот 3д принт на мост во Амстердам

Холандската компанија MX3D во соработка со Joris Laarman Lab, Heijmans и компанијата Autodesk, го создадоа првиот 3Д принт на мост во Амстердам, во градот низ чиишто улици има огромен број канали на кои се поставени над 1.200 мостови, коишто датираат ...

повеќе »

Стари трупци трансформирани во модерни ламби

Стари трупци трансформирани во модерни ламби

Дизајнерот на мебел Duncan Meerding ги трансформира старите трупци од дрво во модерни ламби, кои може да бидат дел од ентериерите или пак да се постават во дворот. Тој на самото дрво поставува пукнатини од каде се овозможува осветлувањето со ...

повеќе »

„Макстил“ ги заврши активностите за еколошка дозвола

„Макстил“ ги заврши активностите за еколошка дозвола

„Макстил“ ги заврши активностите за еколошката дозвола. Компанијата целата постапка  ја чини 22 милиони евра. Од Фабриката велат дека во моментов имаат намален број на нарачки. Очекуваат дека исполнувањето на оперативниот дел од договорот ќе им помогне да ги намалат трошоците ...

повеќе »

Буржоаски куќи кои пропаѓаат

Буржоаски куќи кои пропаѓаат

Напуштените места секогаш претставуваат место за неисцрпна инспирација за многу уметници. Дали се работи за сликари, фотографи, режисери или пак станува збор за обични луѓе кои само ги интересираат ваквите места, секој од нив е фасциниран на свој начин од ...

повеќе »

Изложба на Али Синани во Музејот на град Скопје

Изложба на Али Синани во Музејот на град Скопје

Во Музејот на град Скопје, вечер ќе биде отворена изложбата „Траги“ на Али Синани, на која ќе се претстави со 40-ина дела работени последните пет години. Синани припаѓа на школата на орфистите и во неговите слики боите и формите се ...

повеќе »

Пуштен е во употреба вториот дел на паркот „Македонија“

Пуштен е во употреба вториот дел на паркот „Македонија“

Уреден е вториот дел од паркот „Македонија“, покрај булеварот „Митрополит Теодосиј Гологанов“,  спроти поранешната фабрика „Алумина“. – Овој парк е со површина од 32 илјади метри квадратни и претставува продолжение на првиот дел од паркот „Македонија“, – рече денеска скопскиот градоначалник Коце Трајановски. ...

повеќе »
Scroll To Top