Насловна / Арт и дизајн / Ателјеа на познати светски уметници кои може да ги посетите

Ателјеа на познати светски уметници кои може да ги посетите

Ако се најдете во еден од овие градови, не пропуштајте ја можноста да ги посетите местата каде што се создадени култните уметнички дела. Без разлика дали сте страстен љубител на уметноста или не, факт е дека треба да посетите некои од светските музеи. Ако ништо, тогаш ќе можете да кажете дека сте се обиделе и дека тоа навистина не е за вас.ателјеа (4)

Истото важи и за ателјеата каде што се создавале некои од најважните уметници во светот, а кои се зачувани и отворени за јавноста.
Подолу, проверете во кои ателјеа и места можете да уживате на вашето следно патување!

ателјеа (5)

Joan Miró, Мајорка, Шпанија

ателјеа (6)

Barbara Hepworth, Корнвел, Велика Британија

ателјеа (8)

Constantin Brâncuși, Париз, Франција

ателјеа (7)

Georgia O’Keeffe, Abiquiu, Ново Мексико, САД

ателјеа (1)

Francis Bacon, Даблин, Ирска

ателјеа (10)

Irma Stern, Кејптаун, Јужноафриканска Република

ателјеа (9)

Jackson Pollock и Lee Krasner, Саутемптон, САД

ателјеа (2)

René Magritte, Брисел, Белгија

ателјеа (3)

David Ireland, Сан Франциско, САД

 

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top