Насловна / Арт и дизајн

Категорија: Арт и дизајн

Feed Subscription

Седум генијални ресторани во светот кои ја ценат уметноста

Седум генијални ресторани во светот кои ја ценат уметноста

Повеќето од најпрестижните готвачи на светските ресторани многу држат до тоа нивните јадења да изгледаат како вистински мали уметнички дела. Истовремено, поголемиот број на сопственици на овие ексклузивни ресторани одлучиле да одат во друга крајност. Па така, некои од нив ...

повеќе »

Продаден е првиот компјутер на Apple

Продаден е првиот компјутер на Apple

Иако многумина тврдат дека компјутерите на Apple sе прескапи, што ли ќе кажат кога ќе дознаат дека минатата недела на аукција за 355.500 долари е продаден нивниот прв компјутер. Тоа е компјутерот Apple-1, кој бил претставен во 1976 година, а ...

повеќе »

„Транс-формации“ – викенд на гордоста од 22 до 25 јуни во Скопје

„Транс-формации“ – викенд на гордоста од 22 до 25 јуни во Скопје

Skopje Pride Weekend 2017 под мотото „Транс-формации“ ќе се одржи од 22 до 25 јуни. Целта на серијата настани во рамките на „Викендот на гордоста“ е да креираат простор за ненормативни форми на социјални светови, односно релации, идентитетски позиции и ...

повеќе »

Чиста панк елеганција

Чиста панк елеганција

Миланската недела на дизајнот секоја година ни открива ново име, чија работа едноставно воодушевува. Оваа година вниманието го привлече делото на Ника Зупанц, млада словенечка дизајнерка која живее и работи во Љубљана. За неа пишувале и главните светски публикации како ...

повеќе »

Изложба „Дела на хартија“ на еден од најзначајните македонски скулптори Петар Хаџи-Бошков во МСУ

Изложба „Дела на хартија“ на еден од најзначајните македонски скулптори Петар Хаџи-Бошков во МСУ

На 20 јуни, во Музејот на современата уметност во Скопје, ќе биде отворена ретроспективната изложба „Дела на хартија“ на еден од најзначајните македонски скулптори Петар Хаџи-Бошков (1928-2015, Скопје). Изложбата „Дела на хартија“ за прв пат го претставува творештвото на Хаџи-Бошков ...

повеќе »

Сириски уметник ги нацрта најмоќните светски политичари како бегалци

Сириски уметник ги нацрта најмоќните светски политичари како бегалци

Сирискиот уметник Абдала Ал Омари, знае како да го привлече вниманието на светските медиуми. Во Дубаи ја отвори својата нова изложба, каде што некои од најмоќните светски луѓе ги претстави во сосема ново светло. Според неговите зборови, интересно е да ...

повеќе »

Спакуван луксуз во куќарка на дрво

Спакуван луксуз во куќарка на дрво

Куќарки на дрво веќе некое време се симбол на нови форми на сместување, главно за туристички цели или како приватни објекти за одмор. Една таква која ги имитира споменатите куќарки на дрво, но прилично луксузна, најдовме во Кејп Таун, која ...

повеќе »

Microsoft го претстави новиот лаптоп Surface и сите зборуваат за дизајнот

Microsoft го претстави новиот лаптоп Surface и сите зборуваат за дизајнот

Microsoft ги поместува границите кога е нивниот прв лаптоп во прашање. По успехот со SurfacePro, првиот ultrabook на компанијата што значеше влегување на пазарот исполнет со Apple-овите издржливи MacBook-ови и други производители, и се чини дека ќе ги оправда очекувањата. ...

повеќе »

Плочки кои изгледаат како ткаенина, а се цврсти како камен

Плочки кои изгледаат како ткаенина, а се цврсти како камен

Инспирирани од бранови, песочни дини и текстил, Note Design Studio креира серија на плочки наречена Weave. Реномираното Note Design Studio од Стокхолм рачно направи калап од глина и песок за овие плочки со импресивни димензии. Постојат три различни модели, во ...

повеќе »
Scroll To Top