Насловна / Порта3 / Пуштен во употреба најдолгиот тунел во Индија

Пуштен во употреба најдолгиот тунел во Индија

 

ИндисIndija tunel chenani nashri1

киот премиер Нарендра Моди свечено го пушти во употреба најдолгиот сообраќаен тунел во Индија, „Ченани-Нашри”, чија изградба траеше шест години и чинеше 37,2 милијарди рупии (537 милиони евра).

Indija tunel chenani nashri

Низ 11-километарскиот тунел минува автопат кој ги поврзува Кашмирската Долина со останатиот дел од Индија, објави телевизијата Ен-Ди-Ти-Ви.

- Овој тунел ќе биде од полза за земјоделците од Кашмирската Долина. Нивните производи нема повеќе да се расипуваат поради затворени патишта, рече на церемонијата индискиот премиер.

 

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top